Share

پیش از این وزارت خارجه ایران با آغاز هرگونه عملیات نظامی احتمالی ترکیه در خاک سوریه مخالفت کرده بود. حسن روحانی نگرانی ترکیه از مرزهای جنوبی‌اش را حق این کشور دانست اما گفت این نگرانی با حضور ارتش سوریه در این منطقه رفع می‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در هیأت دولت

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در هیأت دولت

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۱۷ مهر در جلسه هیئت دولت در مورد رویدادهای شمال سوریه و احتمال حمله نظامی ارتش ترکیه به این منطقه گفت: «دولت ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود نگرانی‌هایی دارد و حق آن‌هاست که این نگرانی‌شان برطرف شود، اما معتقدیم باید راه و شیوه درست در این مسیر انتخاب شود.»

روحانی افزود: «در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کردیم که راه‌ حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه تنها با حضور ارتش سوریه امکان‌پذیر است و ما باید همه زمینه‌ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و آمریکایی‌ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند.»

کاخ سفید دوشنبه ۱۵ مهر / ۷ اکتبر پس از گفت‌وگوی تلفنی رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «ترکیه به‌زودی عملیات خود را که مدت‌ها است برای آن برنامه‌ریزی کرده است، در شمال سوریه پیش می‌برد. نیروهای مسلح آمریکا نه از این عملیات حمایت می‌کنند و نه در آن مشارکت می‌کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز چند ساعت بعد با انتشار چندین پیام در توییتر از تصمیم خود برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از نوار مرزی شمال سوریه خبر داد.

این تصمیم ترامپ از یک سو با نارضایتی کردهای سوریه همراه شد و از سوی دیگر مخالفانی در آمریکا، حتی در میان جمهوری‌خواهان یافت.

نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از کردها و عرب‌های سوری که تاکنون با آمریکا در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) همکاری کرده‌اند، عقب‌نشینی آمریکا از شمال سوریه را پشت کردن آمریکایی‌ها به خود ارزیابی می‌کنند.

حسن روحانی در این‌باره افزود: «شیوه‌ای که امروز انتخاب شده و توافقاتی که در پشت پرده صورت گرفته به نفع منطقه نخواهد بود و ما از کشور دوست و برادر خود ترکیه و دولت این کشور می‌خواهیم که در این گونه امور دقت و حوصله بیشتری به خرج داده و در مسیری که انتخاب شده، تجدیدنظر کند. معتقدیم این راهی که انتخاب شده برای منطقه راهی مناسب و خیر نیست چرا که امروز در شرایطی قرار داریم که باید در منطقه آرامش برقرار بوده و آوارگان سوری، سریع‌تر به کشورشان بازگردند.»

ترکیه که نیروهای مسلح کرد، به‌ویژه یگان‌های مدافع خلق را «تروریست» می‌نامد، می‌خواهد در طول مرز خود با سوریه منطقه امنی به عمق ۳۰ کیلومتر ایجاد کند و پناهجویان سوری را که هم‌اکنون در ترکیه ساکن‌اند به این منطقه منتقل کند.

حسن روحانی موضوع اصلی سوریه در شرایط کنونی را نه شمال سوریه و شرق فرات که منطقه ادلب دانست و گفت: «همه تروریست‌ها در آن منطقه جمع شده‌اند و امیدواریم کشورهای منطقه در این زمینه کمک کرده و دولت ترکیه نیز در این راستا دقت بیشتری را داشته باشد که با مشکلی جدید در منطقه مواجه نشویم.»

وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته سه‌شنبه ۱۶ مهر با انتشار بیانیه‌ای با آغاز هرگونه عملیات نظامی احتمالی در خاک سوریه مخالفت کرد و گفت تهران آمادگی دارد برای رفع نگرانی‌های موجود از طریق مسالمت‌آمیز با مقامات ترکیه و سوریه تماس فوری بگیرد.

این بیانیه همچنین حضور نظامیان آمریکایی در سوریه را «نامشروع» خواند و گفت تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی‌اش از سوریه می‌بایست بسیار زودتر از این رخ می‌داد.

در این بیانیه همچنین توافق آدنا مبنای مناسبی برای حل بحران کنونی عنوان شده است.  توافق آدنا ۲۰ اکتبر ۱۹۹۸ بین ترکیه و سوریه و با نظارت ایران و مصر امضا شد و دو کشور متعهد شدند که از ورود «گروه‌های تروریستی» به خاک یکدیگر جلوگیری کنند و ارتش ترکیه نیز اجازه یافت تا برای سرکوب گروه‌هایی که تروریست می‌خواند تنها تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه شود.

همزمان با اظهارات حسن روحانی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز درباره عملیات احتمالی ترکیه در سوریه گفت: «همه مشکلات شمال سوریه باید از طریق گفت‌وگو برطرف شود. ما بارها و بارها موضع خود را درباره آن‌چه در شمال شرق سوریه رخ می‌دهد ابراز کردیم، از جمله در منطقه مرز سوریه و ترکیه. دولت دمشق و نمایندگان کُردها که به‌طور سنتی در این سرزمین زندگی می‌کنند باید با یکدیگر مذاکره کنند. موضع ما روشن است.»

همچنین امروز چهارشنبه ۱۷ مهر / ۹ اکتبر سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در مورد تحولات منطقه گفت: «به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد هیچ کس از ناامنی در کشوری سوءاستفاده کند و در آن‌جا حکومت تروریستی تشکیل دهد، به‌ویژه اگر این کشور هم‌مرز ما باشد.»

او تأکید کرد که ترکیه «در خشکاندن ریشه تروریست‌ها قاطع و مصمم» است.

شامگاه دوشنبه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های درگیری در سوریه خواست که خویشتنداری پیشه کنند. دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد که جان غیرنظامیان نباید به خطر بیفتد و همه طرف‌های درگیری می‌بایست کریدورهایی را برای رساندن اقلام انسانی به غیرنظامیان در نظر بگیرند. سازمان نجات و سازمان «سیو د چیلدرن» اعلام کرده‌اند که با حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه، دست‌کم یک میلیون و ششصد هزار نفر به اقلام انسانی نیاز خواهند داشت. اردوگاه الهول با بیش از  ۷۳ هزار نفر از داعشی‌ها و خانواده‌های آنان نیز بلاتکلیف می‌ماند.

بیشتر بخوانید:

درخواست بارزانی از لاوروف برای کمک به کردهای شمال سوریه

Share