Share

۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» به قید یک فوریت به هیأت‌رئیسه مجلس ارسال کردند.

مجلس شورای اسلامی (عکس: آرشیو)

به گزارش روزنامه ایران بر اساس طرحی که پنجشنبه ۱۸ مهر گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تقدیم هیأت رئیسه کردند که بر اساس آن در آینده آموزش زبان‌ انگلیسی از برنامه مدارس حذف و اختیاری اعلام شود.

بر اساس طرح «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» دانش‌آموزان برای یادگیری زبان انگلیسی می‌‌بایست به آموزشگاه‌های آزاد مراجعه کنند. این گروه از نمایندگان معتقدند برخی دانش‌آموزان علاقه‌ای به تحصیل در دانشگاه ندارند بنابراین اجبار در زبان انگلیسی ممکن است سبب ضعف تحصیل آن‌ها شود.

به گزارش روزنامه ایران همچنین نمایندگان اعلام کردند دانش‌آموزانی که با هدف مهارت‌آموزی و ورود سریع به بازار کار مسیر تحصیل در شاخه‌های کار و دانش و فنی ‌و حرفه‌ای را انتخاب کردند، لازم نیست  با زبان انگلیسی آشنا باشند.

 نمایندگان در بندی از این طرح آورده‌اند:

 از تاریخ تصویب این قانون آموزش و پرورش مکلف است آموزش‌های زبان‌های موضوعی این قانون و زبان انگلیسی را صرفاً از طریق آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت آن وزارتخانه و حداکثر معادل سه سال تحصیلی منحصراً برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان ارائه کند.

بر اساس این طرح در مناطق دورافتاده و محروم که به هیچ عنوان امکان برقراری آموزشگاه‌های آزاد و ارائه آموزش در همه زبان‌های مورد تأیید فراهم نیست، آموزش و پرورش می‌تواند با همکاری یکی از دانشگاه‌های مجری طرح و با توجه به تقاضای غالب دانش‌آموزان امکان آموزش فشرده یک یا دو زبان فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری اقدام کند.

گروهی از کارشناسان تعلیم و تربیت طرح حذف آموزش زبان انگلیسی از مدارس کشور را غیر کارشناسی دانسته‌اند. آنها استدلال می‌آورند که آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها موجب خصوصی‌سازی آموزش می‌شود و این خلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است.

مهدی نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش به روزنامه ایران گفت:

«وزارت آموزش و پرورش اصلاً در جریان این طرح نیست و ما نمی‌دانیم که دقیقاً نمایندگان می‌خواهند چه اقدامی انجام دهند. در بسیاری از شهرها بخصوص استان‌های محروم ما آموزشگاه‌های زبان نداریم. باید در این باره شفاف‌سازی شود.»

 علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۳ اردیبهشت  ۹۵ در دیدار با گروهی از معلمان یک بار دیگر از ترویج زبان انگلیسی در ایران انتقاد کرد. خامنه‌ای در آن دیدار گفته بود:

«زبان علم فقط انگلیسی نیست. زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و [زبان] کشورهای شرقی هم زبان علم‌اند. نمی‌گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی اردیبهشت همان سال در جمع معلمان، در پاسخ به خامنه‌ای گفته بود:

«اینکه کدام زبان و چه تعداد زبان خارجی بیاموزیم هم به امکانات ما و هم به تعداد معلمین آشنای ما به زبان‌های خارجی ارتباط دارد و البته هم به خواست مردم مرتبط است. مردم خودشان باید بخواهند و دانش‌آموز هم باید خودش بخواهد و باید بتواند انتخاب کند چند زبان می‌خواهد بیاموزد.»

Share