Share

آنکارا اطلاعات تهاجم نظامی علیه کردهای سوریه را در اختیار ناتو قرار داد. رئیس جمهوری روسیه گفت مطمئن نیست ترکیه بتواند بر اوضاع مسلط شود.

جمعه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در عشق‌آباد ترکمستان

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه جمعه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر هنگام دیدار از ترکمستان در سخنانی در تلویزیون این کشور با انتقاد از تهاجم نظامی ترکیه به کردهای سوریه احتمال داد که هزاران نفر از داعشی‌های زندانی ممکن است از زندان‌های شمال سوریه آزاد شوند. رئیس جمهوری روسیه گفت:

«مطمئن نیستم که ارتش ترکیه بتواند به این زودی‌ها وضع را تحت کنترل خود درآورد. این تهدید واقعی برای ماست.»

 نیروهای دموکراتیک سوریه که در جنگ با بقایای داعش متحد اصلی آمریکا بودند اعلام کرده‌اند که نیروهای خود را برای دفاع در برابر تهاجم نظامی ترکیه بسیج کرده‌اند و به همین سبب نمی‌توانند امنیت زندان‌ها و اردوگاه الهول را تأمین کنند. این احتمال وجود دارد که زندانی‌های داعشی از زندان‌های شمال سوریه آزاد شوند. در این زندان‌ها در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار داعشی که دو هزار نفر آن‌ها خارجی و اغلب از کشورهای اروپایی هستند به سر می‌برند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه سخنانش در تلویزیون ترکمنستان خطاب به ترکیه گفت:

«شما با زندانی‌های داعشی چه می‌خواهید بکنید؟ آن‌ها را به کجا انتقال می‌دهید؟ به مناطق خودتان یا به مناطق دیگری؟»

پوتین در ادامه سخنانش گفت:

«ما می‌خواهیم به سادگی از این موضوع اطلاع پیدا کنیم تا بتوانیم توانایی نیروهای امنیتی‌مان را [در مقابله با این تهدید] ارزیابی و تهدید را خنثی کنیم.»

نشانه‌هایی از نزدیکی ناتو به ترکیه

جمعه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر: مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در استانبول

در همان حال نشانه‌هایی از نزدیکی بیشتر ناتو به ترکیه مشاهده می‌شود. مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه جمعه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در استانبول اعلام کرد که اطلاعات تهاجم نظامی ترکیه به کردهای شمال سوریه را در اختیار ناتو قرار داده است. وزیر خارجه ترکیه ادعا کرد که تفاوتی بین یگان‌های مدافع خلق کرد و پ ک ک وجود ندارد و خواهان حمایت معنوی ناتو از آنکارا در تأمین امنیت مرزهای جنوبی‌اش شد.

 ینس استولتنبرگ نیز در این نشست خبری گفت ناتو خود را به حفظ امنیت ترکیه ملزم می‌داند اما انتظار دارد که ترکیه در عملیات نظامی در شمال سوریه خویشتن‌دار باشد. دبیرکل ناتو مدعی شد که ترکیه در هیچ زمانی غیر نظامیان را هدف قرار نداده و از این پس نیز هرگز این کار را انجام نخواهد داد.

در همان حال انگرت کرمپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان روز جمعه در پاسخ به سوالی درباره تهاجم نظامی ترکیه به کردهای شمال سوریه، از تمامی کشورهای عضو ناتو درخواست کرد در ایجاد ثبات در این منطقه سهیم باشند.

چهارشنبه گذشته به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تهاجم نظامی این کشور علیه کردهای سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شد. این تهاجم همچنان در عمق هشت کیلومتری خاک سوریه ادامه دارد. اردوغان ادعا کرد هدف از عملیات «چشمه صلح» جلوگیری از ایجاد یک کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه و ایجاد منطقه امن برای اسکان دادن پناهجویان سوری است.

«برنامه جهانی غذا»  همزمان با این تحولات اعلام کرد در دو روزی که از تهاجم نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه می‌گذرد ۷۰ هزار نفر از ساکنان «رأی العین» و «تل ابیض» مجبور به ترک خانه و کاشانه خود خود شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: ده‌ها هزار نفر از کردهای سوریه آواره شدند

 

 

 

 

Share