Share

وزارت دفاع ترکیه گفته است نیروهای این کشور کنترل رأس العین در شمال سوریه را در اختیار گرفته‌اند. رأس‌العین یکی از دو شهر مرزی سوریه است که ترکیه در اولین گام عملیات زمینی «چشمه صلح»، قصد تصرف آنها را دارد.

A picture taken in Akcakale at the Turkish border with Syria on October 10, 2019 shows the Turkish flag as smokes rises from the Syrian town of Tal Abyad after a mortar landed in Akcakale. - At least 18 people were injured in shelling on a Turkish border town on October 10, local media said, a day after Turkey launched an operation against Kurdish forces in northern Syria. (Photo by BULENT KILIC / AFP)

پرچم ترکیه، در مرز با سوریه/ عکس از AFP

نیروهای ترکیه از روز چهارشنبه ۹ اکتبر/ ۱۷ مهر حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) به رهبری کردها را با حملات هوایی و ارسال نیروها بر روی زمین آغاز کردند. گفته می‌شود هدف آنها تصرف مناطق و ایجاد «منطقه امن» در امتداد مرز شمال شرقی سوریه و عقب راندن شبه‌نظامیان کرد است اما در این میان ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند و هزاران نفر خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

ترکیه بنا دارد با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه، این منطقه امن را به صورت یک‌جانبه و با کمک شبه‌نظامیان سوری تحت نام ارتش ملی سوریه ایجاد کند.

در چهارمین روز حمله ترکیه درگیری‌های سنگین در رأس‌العین ادامه یافت.

وزارت دفاع ترکیه ظهر شنبه ۱۲ اکتبر/ ۲۰ مهر در توئیتی اعلام کرد:

«به عنوان بخشی از عملیات‌های موفق که در چارچوب عملیات چشمه صلح صورت می‌گیرد، شهر رأس‌العین واقع در شرق فرات تحت کنترل ما قرار گرفت.»

نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) این گزارش را رد کردند.

ماروین قامشلو، یکی از مسئولان رسانه‌ای ارتش نیروهای سوریه دموکراتیک گفت که نیروهای تحت حمایت ترکیه پس از ساعت‌ها بمباران سنگین ترکیه وارد یک محله در بخش صنعتی شهر رأس‌العین شده‌اند.

او گفت عقب‌نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک از این منطقه به دلایل تاکتیکی صورت گرفته است.

با این حال به گزارش شبکه خبری الجزیره، در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از حضور نیروهای شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه در مرکز شهر رأس‌العین منتشر شده که آنها را در حال پایین کشیدن پرچم نیروهای سوریه دموکراتیک و یگان‌های مدافع خلق (YPG) نشان می‌دهد.

ترکیه از چهار روز پیش عملیات «چشمه صلح» را علیه کردهای سوریه آغاز کرده است. این عملیات با حملات هوایی آغاز شد که مناطقی در سرتاسر مرز ۴۸۰ کیلومتری با سوریه را هدف قرار داد.

همزمان در گام دوم عملیات حمله زمینی آغاز شد که بر دو شهر کوچک مرزی، اما به لحاظ استراتژیک مهم متمرکز است: تل ابیض و رأس‌العین.

فاصله این دو شهر حدود ۱۲۰ کیلومتر است.

نیروهای تحت حمایت ترکیه موفق شده‌اند در برخی نقاط تا عمق ۳۰ کیلومتری نفوذ کنند و به بزرگراه بین‌المللی برسند که شرق و غرب سوریه را به هم متصل می‌کند.

اگر نیروهای ترکیه بتوانند برتری خود را در این مناطق حفظ کنند، ارتباط میان مناطق شرقی و غربی تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها را قطع خواهند کرد و تصرف سایر مناطق تسهیل خواهد شد.

ارتش ترکیه همچنین ادعا کرده است ۱۴ روستای سوریه را از کنترل «تروریست‌ها» خارج کرده و «آزاد» کرده است.

ارتش گفته که در هشت ساعت گذشته ۷۳ تن از شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق را «خنثی» کرده است. وزارت دفاع ترکیه همچنین اعلام کرده که ۳۹۹ شبه‌نظامی کرد از آغاز عملیات در روز چهارشنبه «خنثی» شده‌اند. مقامات ترکیه از عبارت خنثی کردن به معنای اسارت، کشتن یا محاصره کردن شبه‌نظامیان استفاده می‌کنند.

کردها این ارقام را زیر سوال برده و تعداد کشته شده‌های خود را ۲۹ تن اعلام کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرده تعداد تلفات نیروهای سوریه دموکراتیک از آغاز درگیری‌ها ۷۴ نفر و تعداد تلفات نیروهای سوری تحت پشتیبانی ترکیه ۴۹ تن بوده است.

نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها تعداد کشته‌شده‌های ارتش خود را ۴۵ تن اعلام کرده است.

وزارت دفاع ترکیه در عین حال افزوده که سه سرباز این کشور کشته شده و سه تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.


در همین زمینه:

حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه: رأس‌العین زیر بمباران و آتش شدید توپخانه

Share