Share

صدها معترض «شورش نابودی»، یک شبکه فراملی فعالان محیط زیست، در بریتانیا و هلند بازداشت شدند. این فعالان به بی‌توجهی دولت‌ها به مقابله موثر با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حاصل از آن معترضند.

اعتراض‌ها در برلین، یکشنبه 13 اکتبر ــ عکس:‌ @ExtinctionR_DE

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، از زمان آغاز اعتراض‌های شورش نابودی در لندن، پایتخت بریتانیا تا صبح شنبه ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر حدود ۱۳۰۰ تن دستگیر شده‌اند.

این اعتراض‌ها دوشنبه ۷ اکتبر آغاز شد. در آخرین اعتراض، شنبه ۱۲ اکتبر که فعالان قصد مسدودکردن بازار ماهی‌فروشان «بلینگز‌گیت» در شرق لندن را داشتند، نیروهای پلیس ۲۸ تن را دستگیر کردند.

صدها معترض در روزهای گذشته در میدان مرکزی ترافالگار اردو زده بودند و یک کمپ جدید اعتراضی نیز در واکسول، در مرکز لندن تشکیل دادند.

رسانه‌های هلندی نیز از دستگیری ۱۳۰ فعال شورش نابودی در آمستردام، پایتخت این کشور خبر می‌دهند.

اعتراض‌ها در آمستردام، شنبه 12 اکتبر ــ عکس: @michroyall

این فعالان شنبه ۱۲ اکتبر پل بلابروگ در مرکز شهر را برای چندین ساعت مسدود کرده بودند.

شمار بازداشت‌شدگان شورش نابودی در هلند از هفته گذشته به ۲۰۰ تن رسیده است.

اعتراض‌های شورش نابودی از دوشنبه گذشته در شهرهایی در آلمان، هلند، بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده، کانادا، بلژیک، استرالیا و … برگزار شده است.

رهبران جهان ۲۰۱۵ در پاریس متعهد شدند که افزایش دمای هوای سیاره نسبت به دوران پیشاصنعتی را «تا حد خوبی زیر ۲ درجه سلسیوس» نگه دارند، اگرچه تعهد اصلی مبتنی بر نگه داشتن افزایش دما در مرز ۲ درجه است.

کارشناسان و فعالان محیط زیست و متخصصان پنل اقلیمی سازمان ملل می‌گویند که افزایش دمایی معادل ۱,۵ درجه تمام تأثیرات ویرانگر تغییرات اقلیمی را به همراه خواهد آورد.

معترضان می‌خواهند که دولت‌ها «وضعیت اضطراری اقلیمی» را به رسمیت بشناسند.

این اعتراض‌ها یکشنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر نیز در چندین شهر از جمله برلین ادامه یافت.


در همین زمینه:

فعالان محیط زیست در تدارک اعتراض‌های جهانی

Share