Share

به گزارش یک نهاد ناظر بر جنگ سوریه، حمله هوایی ترکیه به یک اتوبوس حامل غیرنظامیان و خبرنگاران خارجی ۹ کشته برجای گذاشته است. آمار کشته‌شدگان ممکن است افزایش یابد. ترکیه هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده اما از کنترل نیروهای تحت حمایتش بر شهر تل ابیض خبر داده است.

نیروهای سوری تحت حمایت ترکیه به سمت تل ابیض حرکت می‌کنند، ۱۰ اکتبر ــ عکس:‌ AFP

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، پنج غیرنظامی و یک خبرنگار در میان ۹ قربانی این حمله هوایی علیه کاروان «پشتیبانی انسان‌دوستانه» هستند.

به گزارش خبرگزاری «روداو»، وابسته به اقلیم محلی کردستان،‌ یک جنگنده ترکیه یکشنبه ۲۱ مهر / ۱۳ اکتبر این اتوبوس را در مسیر تل تمر به رأس‌العین (سری‌کانی) هدف قرار داده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز این حمله را به جنگنده‌های ترکیه نسبت داده است.

ترکیه به این خبر کماکان واکنشی نشان نداده است.

هنوز هویت خبرنگار کشته‌شده مشخص نشده است اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه و نیز منابع نزدیک به حزب «اتحاد دموکراتیک» (پ ی د)،‌ حزب کردهای شمال سوریه (روژاوا) گفته اند که خبرنگاران خارجی در این اتوبوس حضور داشتند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه هشدار داده است که آمار تلفات به علت قرارداشتن مجروحان در وضعیت بحرانی شاید افزایش یابد. برخی از مجروحان کودک هستند.

آژانس نورث پرس، یک خبرگزاری در مناطق کردنشین شمال سوریه مجروح‌شدن یکی از روزنامه‌نگاران‌اش را تأیید کرده است.

به گزارش روداو،‌ ویدئویی پس از حمله به این اتوبوس نشان می‌دهد که شماری از نیروهای مسلح نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

ترکیه:‌ تل ابیض را به کنترل خود درآوردیم

درگیری بین نیروهای تحت حمایت ترکیه و نیروهای سوریه دموکراتیک ( ق س د) به رهبری کردها یکشنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر در حوالی رأس العین (سری‌کانی) و تل ابیض ادامه یافت.

ارتش ترکیه گلوله‌باران مواضع نیروهای کرد در این شهرها را یکشنبه ادامه داد. آنکارا ادعا کرده که شهر رأس العین را به کنترل خود درآورده است.

ارتش ترکیه یکشنبه نیز اعلام کرد که مرکز شهر تل ابیض را تصرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی «آناتولی» ترکیه، شبه‌نظامیان سوری تحت حمایت آنکارا ناحیه تل ابیض را تحت کنترل خود درآورده اند.

رأس‌العین و تل ابیض دو شهر مرزی سوریه هستند که ترکیه در اولین گام عملیات زمینی «چشمه صلح»، قصد تصرف آنها را دارد.

آنکارا که از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به شمال سوریه را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرده است، می‌خواهد با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ ی د) را از مرزهای خود دور نگه دارد.

تا کنون بیش از یکصد هزار تن بر اثر حمله ترکیه آواره شده اند. اغلب آوارگان ساکنان دو شهر رأس العین و تل ابیض هستند.

علی‌رغم فشارهای بین‌المللی، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه یکشنبه اعلام کرد که حاضر به مذاکره با کردها نیست و عملیات نظامی را متوقف نخواهد کرد.

یکشنبه ۱۳ اکتبر گزارش‌هایی از جنایت جنگی بالقوه به دست نیروهای وابسته به ارتش ترکیه منتشر شد.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان تحت حمایت آنکارا دست‌کم ۹ غیرنظامی، از جمله هورین خلف، یک رهبر سیاسی زن کردها و راننده او را در جنوب شهر تل ابیض بدون محاکمه اعدام کرده اند.

این نهاد ناظر شمار کشته‌شدگان غیرنظامی را بیشتر از ۳۸ تن،‌ شمار کشته‌شدگان نیروهای سوریه دموکراتیک را ۱۰۴ تن، و شمار کشته‌شدگان نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان سوری تحت حمایت‌شان را ۸۴ تن (از جمله هشت سرباز ترکیه) اعلام کرده است.

  • به روز رسانی: بر اساس آخرین گزارش منتشرشده از دیده‌بان حقوق بشر سوریه در روز یکشنبه ۲۱ مهر / ۱۳ اکتبر،‌ تلفات غیرنظامیان به دست‌کم ۶۴ تن افزایش یافته است.

در همین زمینه:

اعدام صحرایی چند اسیر غیرنظامی کرد به دست نیروهای ترکیه

Share