Share

در پی تشدید سرکوب‌ها و صدور احکام سنگین توسط دستگاه قضایی امنیتی طی ماه‌های گذشته، جمعی از فعالان چپ پاریس در همبستگی با زندانیان سیاسی ایرانی برنامه‌ای اجتماعی ــ سیاسی تدارک دیدند. این برنامه یکشنبه ۶ اکتبر ۲۰۱۹ در پیرنه، یکی از کانتین‌های آلترناتیو پاریس برگزار شد.

در این گردهمایی گروه‌ها و افراد مختلف سیاسی، ازجمله جمعی از «جلیقه‌زرد‌ها» و شماری از فعالان چپ بین‌الملل‌گرا، برای ابراز همبستگی خود با زندانیان سیاسی ایران و خانواده‌هایشان گرد هم آمدند. آنها به شکلی نمادین برای زندانیان نامه‌ و پیغام‌هایی الهام‌بخش نوشتند که عکس‌هایش در آلبوم زیر قابل مشاهده‌ است.

برگزارکنندگان این برنامه هدف از برگزاری چنین برنامه‌ای را «نه صرفاً اعلام همبستگی نُمادین در سطح ابراز همدردی بلکه بیش از آن، مرئی‌ساختن مبارزات ایران برای چپ بین‌المللی و فراهم‌ساختن زمینه برای پیشبرد برنامه‌های جدی‌تر درجهت تشکیل همبستگی‌های عملی و واقعی در آینده» اعلام کرده اند.

در متن فیس‌بوکی برگزارکنندگان این رویداد آمده است: «طی ماه‌های اخیر، دستگاه قضایی/امنیتی با صدور احکام سنگین، شلاق و شکنجه “طعم شیرین عدالت” را در کام جامعه چشانده است. از زمان به‌قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در اسفند ۹۷، هزار و ۲۷ سال و شش ماه حبس، و هزار و ۴۲۸ ضربه شلاق نصیب فعالان سیاسی و مدنی شده است. یک قرن و دوازده سال زندان برای هفت کارگر هفت‌تپه و فعالین مدافعِ حق‌‌وحقوق بدیهی‌شان نمونۀ متأخرِ چنین حلاوتی‌ست. در بطن چنین زمانۀ عسرتی، ابراز همبستگی بین‌اللملی شاید نخستین و پایه‌ای‌ترین کنش برای حمایت از مبارزات مردم ایران و زندانیان سیاسی باشد.»

Share