Share

ارتش سوریه با استفاده از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در منبج مستقر شد. این یک پیروزی برای اسد و متحدانش به شمار می‌آید و در سایر نقاط هم ترکیه بر اوضاع چندان مسلط نیست. کاخ سفید با اعمال تحریم و افزایش تعرفه گمرکی در تلاش است که اوضاع را تحت کنترل درآورد.

دوشنبه ۱۴ اکتبر/ ۲۲ مهر: مایک پنس معاون ترامپ: رئیس جمهوری با شدیدترین لحن به اردوغان هشدار داد

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه ۱۴ اکتبر/ ۲۲ مهر از تماس تلفنی ترامپ با اردوغان خبر داد. پنس گفت رئیس جمهوری در این مکالمه تلفنی از همتای ترکیه‌ای خود خواست تهاجم نظامی به شمال و شرق سوریه را متوقف و در این مناطق آتش‌بس برقرار کند. اردوغان نپذیرفت. پنس گفت:

«ایالات متحده آمریکا تهاجم نظامی ترکیه به سوریه را تحمل نمی‌کند. ما از ترکیه می‌خواهیم [از شمال سوریه] عقب‌نشینی کند و به خشونت‌ها پایان دهد و سر میز مذاکره بیاید.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد در سفر به ترکیه این موضوعات را با اردوغان به بحث بگذارد.

علاوه بر این دولت ترامپ در تلاش است با استفاده از تعرفه‌های گمرکی بر دولت ترکیه اعمال فشار کند.  استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا از تحریم  سلیمان سویلو، وزیر کشور، حلوسی آکار، وزیر دفاع و فاتح دونماز، وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی این کشور خبر داد.

پیش از آن هم ترامپ اعلام کرده بود که گفت‌وگوها با ترکیه درباره یک قرارداد تجاری به ارزش یکصد میلیون دلار را متوقف کرده و تعرفه‌های گمرکی بر فولاد ترکیه را ۵۰ درصد افزایش داده است.

کمیته‌های خارجی مجلس کنگره و سنای آمریکا اما می‌گویند اقدامات دولت ترامپ علیه ترکیه کافی نیست. دفتر مایک مک‌کول، عضو ارشد کنگره آمریکا و از نمایندگان جمهوری‌خواه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما از تحریم‌های دولت آمریکا علیه ترکیه استقبال می‌کنیم اما معتقدیم که این تحریم‌ها برای مجازات اقدامات غیر قابل باور ترکیه در شمال سوریه کافی نیست.»

چهارشنبه هفته گذشته به دستور رجب طیب اردوغان تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شد. اردوغان با انتشار پیام‌هایی در توییتر اعلام کرده بود که هدف از تهاجم، جلوگیری از ایجاد یک «کریدور تروریستی» در شمال سوریه و اسکان دادن پناهجویان سوری در این مناطق است. رئیس جمهوری آمریکا نیز بلافاصله دستور عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرد. ارتش اسد بعد از توافق با نیروهای سوریه دموکراتیک وارد شهر منبج شد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگو با ناتو خواهان اقدامات بازدارنده علیه ارتش ترکیه شده است. وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «تهاجم نظامی غیرقابل قبول» ترکیه، مأموریت بین‌المللی مبارزه با داعش را به خطر انداخته و سبب آزادی زندانیان داعشی شده است. قرار است اسپر در یکی از روزهای هفته جاری به بروکسل سفر کند و این موضوعات را با مسئولان ناتو به بحث بگذارد.

روز گذشته وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه را محکوم کردند.

اتحادیه اروپا حمله نظامی ترکیه به کردها را محکوم کرد

Share