Share

مارگارت آتوود، نویسنده کانادایی و برناردین اواریستو، نویسنده بریتانیایی ـ نیجریه‌ای، به‌طور مشترک جایزه ادبی بوکر ۲۰۱۹ را به‌دست آوردند.

برناردین اواریستو (راست) و مارگارت آتوود، برندگان جایزه ادبی بوکر ۲۰۱۹

برناردین اواریستو (راست) و مارگارت آتوود، برندگان جایزه ادبی بوکر ۲۰۱۹

مراسم اهدای جایزه بوکر ادبی، شب گذشته، دوشنبه ۲۲ مهر / ۱۴ اکتبر در سالن گیلدهال لندن برگزار شد و مارگارت آتوود با رمان «وصیت‌نامه‌ها» و برنادین اواریستو با داستان «دختر، زن و دیگران» جایزه بوکر ۲۰۱۹ را از آن خود کردند.

هیئت داوران جایزه بوکر اعلام کرد که نتوانست هیچ کدام از این رمان‌ها را بر دیگری برتری دهد.

رمان «وصیت‌نامه‌ها»ی رمارگارت آتوود، ادامه اثر رمان دیگر این نویسنده ۸۰ به نام «ندیمه» است و داستان آن ۱۵ سال پس از آخرین صحنه سرگذشت «ندیمه» آغاز می‌شود.

آتوود پیش از این برای رمان «آدمکش کور» در سال ۲۰۰۰ نیز برنده جایزه بوکر شده بود.

رمان برناردین اواریستو، نویسنده ۶۰ ساله، حکایت ۱۲ زن در بریتانیا را روایت می‌کند که بیشتر آن‌ها رنگین پوست هستند.

الیف شافاک، نویسنده ترکیه‌ای ساکن فرانسه با داستان «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب»، چیگوزی اوبیوما، رمان‌نویس نیجریه‌ای ساکن آمریکا با اثری به نام ارکستر اقلیت، لوسی المان، نویسنده آمریکایی ساکن بریتانیا با کتاب «اردک‌ها، نیوبری‌پورت»، و سلمان رشدی، نویسنده نامدار بریتانیایی ـ هندی با رمان «کیشوت»، دیگر نامزدهای نهایی دریافت جایزه بوکر بودند.

جایزه بوکر از مهم‌ترین جوایز ادبی جهان است و هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی‌زبان اعطا می‌شود. این جایزه در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد و ارزش نقدی آن ۵۰ هزار پوند است.

بیشتر بخوانید:

جایزه بوکر برای رمانی درباره شورش یک زن بر ضد زندگی یکنواخت روزانه

Share