Share

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد در شش روزی که از تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه می‌گذرد ۱۶۰ هزار نفر آواره شده‌اند. ارتش آمریکا عقب‌نشینی کامل از منبج را تأیید کرد. نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه گفت مسکو اجازه درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه را نمی‌‌دهد.

ارتش آمریکا عقب‌نشینی کامل از منبج را تأیید کرد.

گشت‌زنی پلیس روسیه

 یک سخنگوی ارتش آمریکا، عقب‌نشینی کامل نیروهای ایالات متحده از منبج در شمال سوریه را تأیید کرد. همزمان ارتش سوریه اعلام کرد به طور کامل بر این شهر و شهرک‌های اطراف آن مسلط شده است.

در شهر منبج از سال ۲۰۱۷ تاکنون پست‌های نگهبانی ارتش آمریکا قرار دارد. این پست‌های نگهبانی به منظور گشت‌زنی‌های مشترک نیروهای نظامی آمریکا و ترکیه برای پیشگیری از تهاجم نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه ایجاد شده بود.

الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه سه‌شنبه ۱۵ اکتبر/۲۳ مهر در جمع خبرنگاران در مسکو گفت روسیه اجازه نمی‌دهد ارتش سوریه و ارتش ترکیه در منبج با یکدیگر درگیر شوند:

«هیچکس به درگیری احتمالی نیروهای دولت سوریه و ارتش ترکیه علاقه‌ای ندارد. روسیه اجازه نمی‌دهد که چنین اتفاقی بیفتد.»

چهارشنبه هفته گذشته به دستور رجب طیب اردوغان تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شد. اردوغان با انتشار پیام‌هایی در توییتر اعلام کرده بود که هدف از تهاجم، جلوگیری از ایجاد یک «کریدور تروریستی» در شمال سوریه و اسکان دادن پناهجویان سوری در این مناطق است. رئیس جمهوری آمریکا نیز بلافاصله دستور عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرد. ارتش اسد بعد از توافق با نیروهای سوریه دموکراتیک وارد شهر منبج شد. لاورننتیف، در ادامه سخنانش در مسکو موافقت روسیه با تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه را تکذیب کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز همزمان با این تحولات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پلیس نظامی روسیه اقدام به گشت‌زنی‌ها در حد فاصل بین ارتش ترکیه و سوریه در مرزهای شمال غربی منبج می‌کند و با طرف ترکیه‌ای همکاری دارد.

وزارت دفاع روسیه خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه‌های خود در روستای دادات در منبج در شمال شرق سوریه را تأیید کرد.

۱۶۰ هزار آواره

انتقال یکی از مجروحان در شمال سوریه در درگیری‌ها با ارتش ترکیه به یک مرکز درمانی. روژاوا از کمبود دارو و اقلتم انسانی خبر داده است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سه‌شنبه ۱۵ اکتبر/۲۳ مهر در حاشیه دیدار ارنا استولبرگ، نخست‌وزیر نروژ از آلمان یک بار دیگر خواهان توقف تهاجم نظامی ترکیه در شمال سوریه شد. مرکل گفت:

«این عملیات باید متوقف شود. زیرا از یک سو به طرز محسوسی سبب رنج انسان‌ها شده و از سوی دیگر مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) را هم به خطر انداخته است.»

 در این فاصله دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که دست‌کم ۱۶۰ هزار نفر از ساکنان غیرنظامی شمال سوریه از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

بر اساس این گزارش، تا قبل از تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه، بیشتر آوارگان در شهرهای رأس العین و تل ابیض زندگی می‌کردند. حدود ۱۳ هزار نفر از این آوارگان در اردوگاه‌های عین عیسی اسکان داده شده‌اند. در نزدیکی این محل از روز دوشنبه تاکنون تبادل آتش بین ارتش ترکیه و نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه دارد.

روژاوا (دولت خودمدیریتی غرب کردستان) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مراکز درمانی در شمال و شورق سوریه به دلیل کمبود دارو، «فعالیت خود را متوقف کرده‌ا‌ند.»

روژاوا از سازمان ملل، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا خواست به سرعت با ارسال اقلام انسانی و دارو به کمک آوارگان بشتابند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۱۵ اکتبر/۲۳ مهر در سخنانی که در سفرش به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ایراد کرد، خواهان همبستگی آذربایجانی‌ها با ارتش ترکیه شد.

اردوغان در بخشی از سخنانش در باکو اعلام کرد که تاکنون ارتش ترکیه بیش از هزار متر مربع از اراضی شمال سوریه را اشغال کرده و تحت کنترل خود درآورده است.

بیشتر بخوانید:

تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه

Share