Share

حسن روحانی به دانشگاه تهران رفت و در آن‌جا دانشجویان را تشویق به شرکت در انتخابات کرد و گفت در مسائل استراتژیک اگر به نتیجه نرسیدیم باید همه‌پرسی برگزار کنیم. دانشجویان معترض با شعارهای اعتراضی از روحانی استقبال کردند.

اعتراضات دانشجویی در روز حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه تهران

اعتراضات دانشجویی در روز حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه تهران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه ۲۴ مهر به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فن‌آوری کشور به دانشگاه رفت تا در آن‌جا سخنرانی کند.

فعالان صنفی دانشجویی در دانشگاه تهران همزمان با سخنرانی روحانی دست به تجمع اعتراضی زدند.

دانشجویان با در دست گرفتن پیام‌هایی حاوی اسامی دانشجویان و فعالان صنفی و احکام صادره برای این دانشجویان اعتراض خود را نسبت به حضور حسن روحانی، حبس و ‌محدود کردن فعالان صنفی اعلام کردند.

آن ها ضمن اعتراض به بازداشت فعالان دانشجویی، شعارهایی همچون «ایستاده ایم در سنگر، دانشجو و کارگر»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «حراست دانشگاه، شعبه اطلاعات»، «خوابگاه دخترانه، زندانه زندانه» سر دادند.

همزمان، سها مرتضایی، دانشجوی محروم از تحصیل و دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران وارد پنجمین روز تحصن خود شد.

این فعال دانشجویی که پس از اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ بازداشت و به تحمل شش سال حبس محکوم شده بود، با وجود کسب رتبه ۱۰ کنکور دکتری علوم سیاسی، با گزینه «نقص در پرونده» مواجه شده و نتوانسته است به تحصیلات خود در مقطع دکتری ادامه دهد.

مرتضایی پس از این‌که با عنوان نقص در پرونده مواجه شده، برای پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کرده اما مسئولان سازمان سنجش دو نامه، یکی از سوی وزارت اطلاعات و دیگری از سوی حراست دانشگاه به او نشان داده‌اند که در هر دو نامه از سازمان سنجش خواسته شده او در مقطع دکتری دانشگاه تهران پذیرش نشود.

مسئولان دانشگاه و وزارت علوم تاکنون پاسخی به او نداده‌اند.

حسن روحانی در کارزار انتخاباتی سال ۹۲، وعده داده بود که دانشجویان محروم از تحصیل را به دانشگاه بازگرداند و فضای امنیتی در دانشگاه‌ها را از بین می‌برد.

سخنان روحانی در دانشگاه تهران

در حالی‌که دانشجویان معترض در محوطه دانشگاه تهران علیه تبعیض‌های موجود در دانشگاه و حضور حسن روحانی شعار می‌دادند، روحانی در سخنان خود دانشگاهیان را فراخواند تا در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه تهران ـ چهارشنبه ۲۴ مهر

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه تهران ـ چهارشنبه ۲۴ مهر

روحانی گفت: «سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات‌ها روشن می‌کند. با همه نقص و اشکال بهترین کار صندوق است. برای اصلاح، شایسته‌سالاری و حاکم شدن افکار به‌حق مردم به صندوق نیاز داریم. ما راه دیگری جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم ولو اینکه بگویید اشکال و ایرادی هست. علی ‌رغم همه آن‌ها تنها راه آینده کشور انتخابات است.»

او خواستار تعامل به جهان شد و گفت ۴۱ سال است که به سئوال «پیشرفت و آینده کشور در سایه تقابل با دنیا است یا تعامل؟» پاسخ داده نشده است.

روحانی در این‌باره گفت: «دانشگاه باید به مسائل استراتژیک وارد شود. ما که نمی‌توانیم با هم دعوا کنیم، چهل سال است داریم دعوا می‌کنیم. باید راه را انتخاب کنیم.»

او همچنین تأکید کرد که اگر «در مسائل استراتژیک به نتیجه نرسیدیم، باید همه‌پرسی کنیم».

روحانی در سخنرانی ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۶ نیز با استناد به اصل ۵۹ قانون اساسی پیشنهاد داده بود که برای حل اختلاف بین جناح‌های سیاسی در ایران یک همه‌‌پرسی برگزار شود. این پیشنهاد روحانی از سوی مخالفان دولت مورد انتقاد قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به تفکیک جنسیتی تجمع کردند

علم‌الهدی: روحانی اساس «نظام» را به باد انتقاد نگیرد

Share