Share

رئیس جمهوری ترکیه همزمان با ورود مقامات ارشد کاخ سفید به آنکارا برای گفت‌وگو درباره تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه در سخنانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان یک قدم از متحدان غربی آنکارا فاصله گرفت و به مسکو نزدیک‌تر شد.

چهارشنبه ۱۶ اکتبر/۲۴ مهر: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هنگام سخنرانی در پارلمان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه ۱۶ اکتبر/۲۴ مهر در سخنانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه از شبه‌نظامیان کرد خواست سلاح به زمین بگذارند و از مناطق مرزی شمال و شرق سوریه عقب‌نشینی کنند.

از چهارشنبه هفته گذشته، تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شده است. آنکارا قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن شبه‌نظامیان کرد، دو میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه را در این مناطق اسکان دهد. اردوغان در سخنانی که در پارلمان ترکیه ایراد کرد گفت:

«تروریست‌ها باید سلاح‌هایشان را به زمین بگذارند و مناطق [مرزی] را ترک کنند تا ما بتوانیم این مناطق را به عنوان مناطق امن شناسایی کنیم.»

اردوغان در ادامه سخنانش اعلام کرد که ترکیه به تهاجم نظامی خود علیه کردهای سوریه تا عقب‌نشینی کامل نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه می‌دهد:

« تا به عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری [شمال سوریه] نرسیم هیچکس نمی‌تواند مانع ما بشود.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چهارشنبه برای گفت‌وگو با اردوغان درباره توقف تهاجم نظامی ترکیه در شمال سوریه وارد آنکارا شدند. آن‌ها پنجشنبه ۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر با اردوغان دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

 اردوغان در بخش دیگری از سخنانش در پارلمان ترکیه احتمال هرگونه میانجیگری بین آنکارا و کردهای شمال سوریه را رد کرد:

«برخی سران [کشورها] می‌خواهند بین ما و تروریست‌ها میانجی‌گری کنند. جمهوری ترکیه، دولتی نیست که با سازمان‌های تروریستی پشت میز مذاکره بنشیند. ما هیچ نیازی به میانجی نداریم. آنها که برای گفت‌وگو به ترکیه می‌آیند باید خواسته‌های ترکیه را مد نظر داشته باشند، در غیر این صورت بهتر است به خود زحمت ندهند.»

ساعتی قبل از سخنرانی اردوغان در پارلمان ترکیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از رایزنی‌ها با آنکارا برای آغاز مذاکرات با دولت بشار اسد درباره شمال سوریه خبر داد. لاوروف کشورهای غربی را متهم به اختلاف‌افکنی بین کردهای شمال سوریه و قبایل عرب در این مناطق کرد و گفت هدف مسکو این است که با عقب‌نشینی ارتش آمریکا از شمال سوریه، کردهای ساکن این مناطق را به دولت اسد نزدیک کند. اردوغان نیز در سخنانش در پارلمان ترکیه، دولت‌های غربی را به تفرقه‌افکنی در سوریه متهم کرد:

«بحران سوریه، محصول تلاش‌ها برای بازطراحی و تغییر شکل شمال آفریقا و خاورمیانه بود. قبل از اینکه این درگیری‌ها شروع شود، ما با دولت سوریه گفت‌وگو می‌کردیم. ما به آنها در مورد مسائل مختلف مخصوصا موضوع برادران و خواهران کُرد، مشورت‌های دیپلماتیک، قضایی و سیاسی می‌دادیم.»

دفتر رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه اعلام کرد که پوتین در یک مکالمه تلفنی از اردوغان دعوت کرده برای گفت‌وگو درباره شمال سوریه به مسکو سفر کند. بر اساس این گزارش اردوغان دعوت پوتین را پذیرفت اما هنوز تاریخ سفر او به مسکو مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید:

روسیه: اجازه نمی‌دهیم ارتش ترکیه و سوریه با هم درگیر شوند

 

 

 

Share