Share

روند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا می‌بایست با رأی‌گیری در صحن علنی مجلس نمایندگان با تصویب یک قطعنامه جنبه قانونی به خود بگیرد. این رأی‌گیری برگزار نمی‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که رأی‌گیری در صحن علنی کنگره بر سر آغاز تحقیقات رسمی استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انجام نمی‌شود. پلوسی در یک نشست خبری که در کنگره آمریکا برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت:

« فعلاً الزامی برای آنکه ما این رأی‌گیری را برگزار کنیم نیست بنابراین در مقطع فعلی ما این رأی‌گیری را انجام نمی‌دهیم.»

«قطعنامه استیضاح» در روند متعارف استیضاح یک رئیس‌جمهوری در ایالات متحده به یک مصوبه مجلس شورای نمایندگان اشاره دارد که شامل چند ماده استیضاح می شود و موارد ضروری را برای تحقیق به کمیته های مربوطه در مجلس نمایندگان ارجاع می‌دهد. مجلس نمایندگان کنونی به رهبری دموکرات‌ها تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ را آغاز کرده اما هنوز قطعنامه را به تصویب نرسانده است. ترامپ چندی پیش گفته بود که تا پیش از تصویب این قطعنامه، کاخ سفید خود را ملزم به همکاری با مجلس نمایندگان نمی‌داند.

ظاهراً دونالد ترامپ در یک مکالمه تلفنی از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خواسته بود در ازای کمک‌های مالی، اطلاعاتی درباره جو بایدن و پسرش در اختیار او قرار دهد با این هدف که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آن اطلاعات را علیه رقیب خود به کار گیرد. نمایندگان دموکرات احتمال دادند که ترامپ در این مکالمه تلفنی با سوءاستفاده از قدرت و مقام خود تلاش کرده نتیحه انتخابات را به سود خود تحریف کند. به این ترتیب روند قانونی استیضاح او را از شامگاه سه‌شنبه ۲ مهر/ ۲۴ سپتامبر آغاز کردند.

جان سیل، وکیل رودی جولیانی که خود وکیل شخصی دونالد ترامپ است روز سه‌شنبه گفت موکل او با تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا همکاری نخواهد کرد. سیل گفت:

«این تحقیقات برای استیضاح ترامپ، غیرقانونی و بی‌پایه و اساس و غیرمشروع است.»

 با دستگیری دو تن از همکاران جولیانی به نام‌های، لو پارناس و ایگور فرومن پای جولیانی هم به پرونده استیضاح ترامپ باز شد. این دو نفر به اتهام پرداخت پول به یک نماینده کنگره برای کمک به برکناری سفیر آمریکا در اوکراین بازداشت شدند.

جولیانی هر گونه ارتکاب جرمی را انکار کرد، اما پذیرفت که او و همکارانش با دادستان‌های اوکراینی برای جمع‌آوری اطلاعات علیه یووانویچ و سایر منتقدان ترامپ یا افراد نزدیک به آنها (از جمله جو بایدن و پسر او) همکاری کرده‌اند. جولیانی اطلاعات به دست آمده را با سایر مقامات دولت و ستون‌نویس طرفدار ترامپ در میان گذاشته بود.

در همان حال وزارت دفاع آمریکا هم اعلام کرد که نمی‌تواند در تحقیقات کنگره در پرونده استیضاح ترامپ همکاری کند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد که تا هنکامی که رأی‌گیری در صحن علنی مجلس نمایندگان آمریکا بر سر استیضاح رئیس جمهوری برکزار نشود، ممکن است شرکت در روند تحقیقات، قانونی نباشد. از این گذشته، به گفته اسپر، وزارت دفاع وقت کافی برای جمع‌آوری و بررسی اسناد لازم را ندارد.

  • توضیح: تیتر این خبر با افزودن اطلاعات بیشتر، تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

رودی جولیانی زیر ذره‌بین کارآگاهان پرونده اوکراین

 

Share