Share

رویترز در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که ایالات متحده بارها به شرکت‌های حمل‌ونقل دریایی چینی از جمله شرکت کاسکو هشدار داده که رادارهای خود را خاموش نکنند. آمریکا می‌گوید نفتکش‌های چینی برای حمل نفت ایران پنهان عمل می‌کنند. شرکت کاسکو این موضوع را رد کرده است.

هنوز روشن نیست که دولت ترامپ برای جلوگیری از خاموش کردن رادارهای نفتکش‌ها چه کاری می‌تواند انجام دهد. (عکس از آرشیو)

هنوز روشن نیست که دولت ترامپ برای جلوگیری از خاموش کردن رادارهای نفتکش‌ها چه کاری می‌تواند انجام دهد. (عکس از آرشیو)

به‌گزارش رویترز یکی از مقامات که نخواست نامش فاش شود گفت: «ما بارها به شرکت‌های حمل‌ونقل چینی  پیام داده‌ایم که بهتر است این کار را انجام ندهند، چراکه این خطر کردن ارزش ندارد، این اقدام رفتاری غیرمسئولانه و خطرناک است.»

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ایران را دوباره اعمال کرد، چین بزرگترین خریدار نفت ایران است. ترامپ در ماه مه با تحریم‌های جدید نفتی علیه ایران وعده داد که صادرات نفت ایران را به صفر برساند. از آن زمان صادرات نفت این کشور از حدود ۲,۵ میلیون به کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۳ مهر / ۲۵ سپتامبر در بیانیه‌ای پنج فرد و شش شرکت چینی را به دلیل «انتقال آگاهانه نفت از ایران» و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران تحریم کرد. شرکت نفت کنکورد، شرکت کشتیرانی کونلون، هولدینگ کونلون، کشتیرانی کاسکو و ملوانی و مدیریت کشتی کاسکو و شرکت پگاسوس ۸۸ شرکت‌های چینی هستند که مورد تحریم قرار گرفتند. هلدینگ دولتی کوسکو که شرکت مادر کشتیرانی کاسکو است تحریم نشد.

شرکت ردیابی «ریفینیتیو آیکون» گفته است که چند روز بعد ۱۴ نفتکش کوسکو، معادل تقریباً یک سوم ناوگان این شرکت، بین ۳۰ سپتامبر و ۷ اکتبر رادارهای خود را خاموش و ارسال خودکار داده‌های اطلاعاتی خود را متوقف کردند.

دولت ترامپ نیز روز سه‌شنبه به‌طور مستقل تأیید کرد که نفتکش‌های شرکت کوسکو رادارهای خود را خاموش کرده‌اند.

از زمان انتشار گزارش رویترز در روز ۹ اکتبر به‌جز سه نفتکش، بقیه کشتی‌ها قابل ردیابی هستند.

شرکت کوسکو در ایمیلی گفته است هیچ کدام از نفتکش‌های این شرکت رادارها و سیستم ردیابی خود را متوقف نکرده‌اند. این شرکت گفته است در انجام فعالیت‌های تجاری خود به پیروی از قوانین و مقررات مربوطه ادامه خواهد داد.

سازمان بین‌المللی دریانوردی برای ایمنی و شفافیت، کشتی‌ها را ملزم به استفاده از رادارها می‌کند. در صورت وجود خطر دزدی دریایی یا خطرات مشابه، خدمه کشتی‌ها می‌توانند دستگاه‌ها را خاموش کنند. اما رادارها غالباً برای پنهان کردن موقعیت کشتی در هنگام فعالیت‌های غیرقانونی خاموش هستند.

یک مقام دیگر آمریکایی گفت دولت این کشور معتقد است که تحریم‌ها در آستانه ایجاد یک رکود اقتصادی در ایران هستند.

ایران سال‌ها تجربه در رابطه با دور زدن تحریم‌ها دارد. برخی از تحلیلگران بر این باورند که ممکن است تهران تا انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا بخواهد فشار اقتصادی را تحمل کند، به این امید که ترامپ در انتخابات شکست بخورد و رئیس‌جمهوری جدید موضع ملایم‌تری در مورد ایران داشته باشد.

این مقام آمریکایی می‌گوید: «اگر آن‌ها (جمهوری اسلامی) روی این موضوع (تغییر رئیس‌جمهوری) حساب باز کرده‌اند اشتباه می‌کنند زیرا من فکر نمی‌کنم چهار سال دیگر این تحریم‌ها را بتوانند تحمل کنند.»

مقام دیگر آمریکایی می‌گوید دولت ترامپ بر محموله‌های غیرقانونی نظارت می‌کند، حتی اگر نتواند جلوی آن‌ها را بگیرد: «ما در این مرحله به معنای واقعی هر یک کشتی را زیرنظر می‌گیریم، زیرا هر کشتی [برای اقتصاد ایران] فوق‌العاده مهم است.»

به‌گفته او،  ترامپ مذاکره با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را بدون پیش شرط می‌خواهد تا ببیند احتمال ایجاد توافق برای کاهش تنش بین دو کشور وجود دارد یا خیر. آن‌ها ماه گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر ملاقات نکردند.

آمریکا جمعه ۱۹ مهر / ۱۱ اکتبر اعلام کرد که در حال اعزام حدود ۳۰۰۰ نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی برای تقویت دفاعی این کشور پس از حملات به تأسیسات نفتی آرامکو در ماه گذشته است که آمریکا و عربستان سعودی آن را به ایران نسبت می‌دهند.

تهران هر گونه نقشی در این حملات را انکار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا چند شرکت و فرد چینی مرتبط با ایران را تحریم کرد

Share