Share

انتقادها از عملکرد دولت ترامپ در سوریه بالا گرفته است. قرار است گروهی از نمایندگان کنگره با رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و درباره تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه  گفت‌وگو کنند. ساعتی قبل از این دیدار ترامپ در جمع خبرنگاران گفت اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه بهتر از جنگیدن در سوریه است و ترکیه و سوریه خود باید این بحران را از میان بردارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

در پی گفت‌وگوی تلفنی رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه، از چهارشنبه هفته گذشته، تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شده است. آنکارا قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن شبه‌نظامیان کرد، دو میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه را در این مناطق اسکان دهد. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چهارشنبه برای گفت‌وگو با اردوغان درباره توقف تهاجم نظامی ترکیه در شمال سوریه وارد آنکارا شدند. آن‌ها پنجشنبه ۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر با اردوغان دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهر در جمع خبرنگاران گفت:

«کردها فرشته نیستند. آنها برای ما جنگیدند، ما پول زیادی دادیم تا آنها کنار ما بجنگند و اشکالی ندارد. عملکردشان وقتی کنار ما جنگیدند خوب بود و وقتی کنار ما نجنگیدند عملکردشان خوب نبود.»

انتقادها از عملکرد ترامپ در سوریه در مجلس نمایندگان آمریکا بالا گرفته است. قرار است که گروهی از نمایندگان کنگره بعد از ظهر چهارشنبه (به وقت آمریکا) در کاخ سفید با ترامپ درباره بحران سوریه دیدار و گفت‌وگو کنند. کنگره آمریکا طرحی برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه آماده کرده است. ترامپ در ادامه سخنانش در کاخ سفید گفت:

« وضعیت در مرز ترکیه با سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی، عالی است. سربازهای ما از آنجا خارج شده‌اند و حالا کاملاً ایمن هستند. خودشان باید راهی پیدا کنند. شاید بتوانند جنگ را خاتمه بدهند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه ۱۶ اکتبر/۲۴ مهر در سخنانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان، از شبه‌نظامیان کرد خواست سلاح به زمین بگذارند و از مناطق مرزی شمال و شرق سوریه عقب‌نشینی کنند.  اردوغان در ادامه سخنانش اعلام کرد که ترکیه به تهاجم نظامی خود علیه کردهای سوریه تا عقب‌نشینی کامل نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه می‌دهد:

« تا به عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری [شمال سوریه] نرسیم هیچکس نمی‌تواند مانع ما بشود.»

ساعتی قبل از سخنرانی اردوغان در پارلمان ترکیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از رایزنی‌ها با آنکارا برای آغاز مذاکرات با دولت بشار اسد درباره شمال سوریه خبر داد. لاوروف کشورهای غربی را متهم به اختلاف‌افکنی بین کردهای شمال سوریه و قبایل عرب در این مناطق کرد و گفت هدف مسکو این است که با عقب‌نشینی ارتش آمریکا از شمال سوریه، کردهای ساکن این مناطق را به دولت اسد نزدیک کند. در این فاصله، نیروهای ارتش سوریه وارد کوبانی شدند.

چهار سال قبل نیروهای نظامی آمریکا و یگان‌های مدافع خلق کرد در این شهر با کمک یکدیگر بر داعش پیروز شدند.

بیشتر بخوانید:

اردوغان از کردهای سوریه خواست سلاح به زمین بگذارند

 

Share