Share

رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرده بود که معاون رئیس جمهوری آمریکا در سطحی نیست که با او دیدار کند. این ملاقات اما پشت درهای بسته انجام شد. حاصل این دیدار توافق بر سر تعلیق عملیات نظامی ترکیه بود.

پنجشنبه ۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا پس از چندین ساعت گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد آمریکا با ترکیه بر سر برقراری آتش‌بس در سوریه و بر سر محافظت از زندان‌ها در شمال سوریه و مقابله با داعش به توافق دست پیدا کرده است. به ازای آن، آمریکا در جریان برقراری آتش‌بس از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ترکیه خودداری می‌کند.

طبق توافق آمریکا و ترکیه، آنکارا عملیات در شمال سوریه را به مدت ۱۲۰ ساعت متوقف می‌کند تا به نیروهای سوریه دموکراتیک اجازه دهد ۲۰ مایل از مرزهای ترکیه دور شوند. به گفته پنس بعد از پنج روز در مناطق کردنشین شمال سوریه آتش‌بس دائم برقرار می‌شود. در ازای این توافق آمریکا تحریم‌های اعمال شده علیه ترکیه را رفع می‌کند و تحریم‌های تازه‌ای اعمال نمی‌کند.

پنس ادعا کرد که نیروهای سوریه دموکراتیک توافق واشنگتن با آنکارا را تأیید می‌کنند. نیروهای سوریه دموکراتیک اما تاکنون سکوت کرده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اما در ایالت تگزاس در جمع خبرنگاران گفت «کردها» [شمال سوریه] از این توافق رضایت دارند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اما اعلام کرد دولت ترکیه نه با آتش‌بس بلکه با تعلیق عملیات نظامی موافقت کرده است.

در بیانیه مشترک آنکارا و واشنگتن در ۱۳ ماده در وهله اول بر این موضوع تأکید شده که ترکیه و آمریکا در ناتو متحد یکدیگرند و در شمال شرقی سوریه منافع مشترکی دارند. طرفین علاوه بر این توافق کردند که به اتفاق با داعش در این مناطق مبارزه کنند. ترکیه در هماهنگی با آمریکا مسئولیت زندان‌های شمال سوریه را به عهده می‌گیرد. در این زندان‌ها ۱۰ تا ۱۲ هزار داعشی که حدود دو هزار نفر آن‌ها از کشورهای اروپایی هستند حضور دارند.

ترکیه بر اساس این توافق متعهد شد امنیت غیرنظامیان ساکن در مناطق امن شمال و شرق سوریه را تضمین کند. طرفین همچنین بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند. آمریکا پذیرفت که ترکیه بر مناطق امن شمال و شرق سوریه مسلط باشد.

از چهارشنبه هفته گذشته، تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با رمز «چشمه صلح» آغاز شده است. آنکارا قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن نیروهای مسلح کرد، دو میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه را در این مناطق اسکان دهد.

بیشتر بخوانید:

اردوغان برخلاف ادعایش با پنس دیدار کرد

 

Share