Share

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات رئیس‌جمهوری به مدتی نامعلوم به تعویق می‌افتد. بر اساس تقویم انتخابات افغانستان نتایج این انتخابات باید امروز، ۲۷ مهر (میزان) اعلام می‌شد.

دستگاه‌های بیومتریک در آخرین دوره از انتخابات افغانستان به کار گرفته شده اند ــ‌ تصویر یک شعبه رأی‌گیری در هرات، منبع: AFP

به گزارش «رادیو آزادی» و به نقل از معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، این کمیسیون برای حصول اطمینان از شفافیت انتخابات، و جداسازی آرای سفید از سیاه و بیومتریک از غیربیومتریک، اعلام نتایج اولیه را به تاخیر انداخته است. عبدالعزیز ابراهیمی از برنامه زمانی جدید جزییات بیشتری ارائه نداد.

او گفت کمیسیون مستقل انتخابات قرار است شنبه ۲۷ مهر/ ۱۹ اکتبر در یک کنفرانس خبری درباره تاریخ جدید اعلام نتایج اولیه اطلاع‌رسانی کند.

اما پس از برگزاری نشست خبری کمیسیون مستقل انتخابات مشخص شد که این کمیسیون نیز برنامه مشخص و دقیق زمانی برای اعلام نتایج اولیه ندارد.

حوا علم نورستانی، رییس این کمیسیون ضمن عذرخواهی بابت تاخیر در اعلام نتایج گفت که اعلام نتایج با هدف ایجاد شفافیت به تاخیر افتاده و کمیسیون انتخابات پس از بررسی آرا نتایج معتبر را ارائه خواهد داد. نورستانی در مورد زمان اعلام نتایج اولیه اطلاع‌رسانی نکرد، اما گفت که امیدوار است نتایج انتخابات به زودی اعلام شود.

رحیمه ظریفی، از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نیز روز جمعه ۲۶ مهر/ ۱۸ اکتبر به روزنامه ۸صبح گفته بود کمیسیون در حال جمع‌بندی است و تصمیم نهایی در مورد اعلام نتایج روز شنبه علنی خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۶ مهر (میزان) برگزار شد، و طبق تقویم، قرار بود نتایج اولیه آن امروز ۲۷ مهر (میزان) و نتایج نهایی ۱۶ آبان (قوس) اعلام شود. ۱۳ نامزد در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان شرکت کردند.

به گزارش روزنامه ۸صبح، نهادهای ناظر بر روند انتخابات تاخیر کمیسیون انتخابات در اعلام نتایج اولیه را توجیه‌پذیر نمی‌دانند.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» در گفت‌وگو به روزنامه ۸صبح گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات تقویم اعلام نتایج را بر مبنای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار رأی‌دهنده تنظیم کرده بود، و اکنون که سقف آرا به حدود دو میلیون و ۷۰۰هزار رای  رسیده، تاخیر در اعلام نتایج توجیه‌پذیر نیست. رشید با این حال افزوده که کمیسیون حتی اگر بخواهد نتایج را اعلام کند، آمار و ارقام صحیح در اختیار ندارد. او به همین خاطر از کمیسیون خواسته که بیش از این اعلام نتایج را به تاخیر نیندازد.

دو میلیون و هفتصد هزار رای به صندوق‌های انتخاباتی ریخته شد، اما پس از تکمیل انتقال معلومات دستگاه‌های بیومتریک انتخاباتی، دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از درج یک میلیون و ۷۸۶ هزار رای خبر داد. انتقال رای‌های ضبط شده در سه هزار و ۵۰۰ دستگاه بیومترک هنوز با مشکل مواجه است. بنا بر گزارش‌ها، از این تعداد ۱۸۶ دستگاه به طور کلی مفقود شده، و از کارت حافظه ۵۰۰ دستگاه دیگر نیز خبری نیست.

شماری از اعضای تیم‌های انتخاباتی نیز ابراز امیدواری کرده‌اند که تاخیر در اعلام نتایج به درازا نکشد، تا مردم نسبت به ظرفیت و قابلیت کمیسیون انتخابات مایوس نشوند.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ممکن است به دور دوم کشیده شود. بنابر قانون، دور دوم انتخابات باید تنها تا دو هفته پس از اعلام نتایج اولیه برگزار شود، اما نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان برگزاری دور دوم در شرایط کنونی را ممکن ندانسته و گفته‌اند که احتمالا در صورت نیاز دور دوم در بهار آینده برگزار خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از این اعلام پیروز کرده و گفته است که انتخابات به دور دوم نخواهد رفت. این در حالی است که شماری از اعضای ستاد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کنونی و دیگر نامزد انتخابات از کسب ۶۰ تا ۷۰ درصد آرا خبر داده بودند.

  • این خبر با اطلاعات تکمیلی به‌روزرسانی شد.


در همین زمینه:

پایان انتخابات افغانستان، آغاز شمارش آرا

Share