Share

به دنبال اعتراضات گسترده در لبنان، سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی اعلام کرد؛ این حزب از کابینه دولت ائتلافی کناره می‌گیرد. چهار وزیر استعفاء کردند، معترضان اما خواستار استعفای دولت هستند.

معترضان در بیروت استعفای چهار وزیر را جشن گرفتند و خواستار استعفای دولت شدند.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، شامگاه یکشنبه ۱۹ اکتبر چهار وزیر دولت لبنان از مقام خود کناره‌گیری کردند. سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنانی، در باره کناره‌گیری این حزب از دولت ائتلافی لبنان گفت:  این حزب به این نتیجه رسیده است «دولت قادر به انجام اقدامات لازم برای بهبود وضعیت نیست».

کمیل بوسلیمان وزیر کار هم پس از کناره‌گیری  به الجزیره گفت که اعتمادش به دولت برای ایجاد تغییر و حل مشکلات را از دست داده است.

غسان حاصبانی معاون نخست وزیر، ریشار قیومجیان وزیر امور اجتماعی و می شدیاق، وزیر مشاور در امور توسعه اداری سه وزیر دیگر هستند که از مقام خود کناره گرفتند.

معترضان شامگاه شنبه کناره‌گیری این چهار عضو دولت را جشن گرفتند اما آن را «گل» اول خواندند و خواستار استعفای کامل دولت شدند.

نخست وزیر لبنان، یک روز قبل تا دوشنبه (۲۱ اکتبر) به اعضای کابینه فرصت داد تا راه‌حلی برای برون رفت از بحران کنونی ارائه کنند.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله هم در واکنش به اعتراضات، گفت که حزب‌الله از دولت حمایت می‌کند. او در عین حال از دولت خواست تا از زیر مسئولیت شانه خالی نکند.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان هم در توئیتر نوشته که اطمینان دارد یک راه حل برای بحران اقتصادی این کشور وجود دارد.

اعتراضات در لبنان از شامگاه پنجشنبه در بیروت پایتخت این کشور آغاز شد و در سه روز گذشته به شهرهای طرابلس، صیدا، صور، النبطیه، بعلبک و غزیر نیز سرایت کرد.

این اعتراضات پس از تصمیم دولت برای افزایش مالیات و هزینه خدمات عمومی به منظور جبران کسری بودجه آغاز شد.

وزیر دارایی لبنان گفته است که دولت از این تصمیم عقب‌نشینی کرده، معترضان اما به الجزیره گفتند؛ تا استعفای دولت در خیابان خواهند ماند.

دولت لبنان به گفته وزیر دارایی این کشور با حدود ۸۶ میلیارد دلار بدهی روبرو است.

براساس گزارش‌های غیررسمی از آغاز اعتراضات در لبنان حدود ۳۰۰ تن از معترضان دستگیر و بازداشت شدند. مقامات دولتی تائید کردند که تنها در اعتراضات روز جمعه ۱۸ اکتبر ۷۰ تن از معترضان دستگیر شدند.


در همین زمینه:

نصرالله: لبنان با خطر فروپاشی اقتصادی و انفجار مردمی روبه‌روست

مهلت ۷۲ ساعته سعد حریری برای حل بحران لبنان

Share