Share

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همراه با گروهی از نمایندگان کنگره به طور اعلام‌نشده‌ای به افغانستان سفر کرد. پلوسی که پیش از آن به اردن سفر کرده بود، بعد از ورود به کابل با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که او هم در حال حاضر در این کشور به سر می‌برد، و همچنین با گروهی از فرماندهان ارتش آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد. دفتر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در این سفر پلوسی در جریان روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار گرفت و خواهان حضور زنان در مذاکرات صلح با طالبان شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

سفر نانسی پلوسی به غرب و به جنوب آسیا با توجه به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای عقب‌نشینی از سوریه و مذاکرات صلح زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده آمریکا با طالبان که به نتیجه نرسید اهمیت ویژه دارد. رابطه پلوسی با ترامپ به سبب احتمال استیضاح رئیس جمهوری پرتنش است.

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در جمع خبرنگاران در کابل گفته بود هدف ایالات متحده همچنان دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان است.

دفتر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پلوسی در این سفر در جریان روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و احتمال اعلام نتایج آن در سپتامبر سال جاری قرار گرفت.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس‌اجرایی، که اکنون مشترکاً در دولت وحدت ملی حضور دارند، هر دو اعلام کرده‌اند که پیروز انتخابات بوده‌اند. انتخابات افغانستان که ششم مهر برگزار شد با قانون‌شکنی‌ها و موارد مشکوک به تقلب همراه بود.

در بیانیه دفتر پلوسی همچنین گفته شده است:

«هیأت ما بر ضرورت محوری مبارزه با فساد اقتصادی که امنیت داخلی افغانستان را به مخاطره می‌اندازد و همچنین اراده مردم این کشور را برای دستیابی به ثبات سیاسی در آینده نادیده می‌گیرد، تأکید کرد.»

دفتر پلوسی در ادامه این بیانیه اعلام کرد:

«ما بر این موضوع تأکید کردیم که در مذاکرات صلح نمایندگانی از زنان افغانستان هم حتماً باید حضور داشته باشند.»

 دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر اعلام کرد که به دلیل کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در یک حمله‌ طالبان به کابل مذاکرات صلح با این گروه را متوقف می‌کند. این در حالی است که هم خلیل‌زاد و هم طالبان از دستیابی به توافق میان دو طرف خبر داده بودند.

هیأتی از طالبان پنج‌شنبه ۱۱ مهر / ۳ اکتبر با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان دیدار و گفت‌وگو کردند. این دیدار رسمی نبود و با هدف اعتمادسازی بین طرفین انجام شد.

هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه‌ای که روز گذشته منتشر شد اعلام کرد که میزان تلفات غیرنظامیان در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ بالاترین سطح در پنج سال اخیر بوده است. در این ۹ ماه بیش از ۸۰۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. سازمان ملل طالبان و داعش در افغانستان و عراق و سوریه را مسئول افزایش تعداد تلفات غیرنظامیان در افغانستان دانست.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع ایالات متحده در افغانستان: چه راهی در پیش است؟

Share