Share

اعتراضات در سراسر لبنان به فقر در جامعه و فساد اقتصادی در بدنه دولت در پنجمین روز پیاپی همچنان ادامه دارد. وزیر اقتصاد قول تحولات بنیادین را داد و سعد حریری، نخست‌وزیر نیز سند نهایی تحول اقتصادی را تأیید کرد. این سند را سند نجات نام نهاده‌اند.

دوشنبه ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر: اعتراضات در بیروت و سایر شهرهای لبنان در فضایی پرنشاط ادامه دارد (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

اعتراضات لبنان که چهارشنبه هفته گذشته به طور غیرمنتظره‌ای در اعتراض به اخذ مالیات از شبکه‌های پیام‌رسان آغاز شده بود همچنان ادامه دارد و به دیگر شهرهای این کشور از جمله به صیدا، زادگاه نخست‌وزیر نیز سرایت کرده است. ده‌ها هزار نفر در فضایی که به بهار عربی بی‌شباهت نیست با سرود و آواز و پرچم و خواست تغییرات بنیادین به خیابان‌ها ریخته‌اند.

 جمعه گذشته حریری یک سند تحول اقتصادی را پیشنهاد داد و برای تأیید آن ۷۲ ساعت مهلت تعیین کرد. قرار است دوشنبه ۲۹ مهر/۲۱ اکتبر این سند که «سند نجات» نام دارد در جلسه هیأت دولت به تصویب برسد. چنانچه این سند به تصویب برسد، مانعی برای کمک ۱۱ میلیارد دلاری کشورهای غربی به لبنان وجود ندارد.

بر اساس پیش‌نویس سند تحول اقتصادی، حقوق وزیران کنونی و سابق دولت لبنان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر این کاهش حقوق برخی کارکنان دولت و کاهش بودجه برخی نهادهای دولتی نیز در «سند نجات» پیش‌بینی شده است.

بر اساس پیش‌نویس این سند، بانک‌ مرکزی لبنان و همچنین برخی بانک‌های خصوصی در این کشور ملزم به پرداخت ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به دولت می‌شوند و به این ترتیب دولت می‌تواند بودجه سال ۲۰۱۰ را بدون کسری منابع مالی ببندد.

در سند تحول همچنین خصوصی‌سازی شبکه تلفن و برق لبنان نیز که هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کند پیش‌بینی شده است.

آغاز اعتصاب‌های عمومی

رسانه‌های لبنانی تعداد معترضان را بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند. روز دوشنبه اعتصابات عمومی در سراسر لبنان آغاز می‌شود. بسیاری از معترضان در بعلبک، مقر حزب‌الله نیز عده زیادی از معترضان گرد آمده‌اند. معترضان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند:

«اعتمادی به اصلاحات شما نیست. خواستار استعفای فوری حکومت و تشکیل دولت موقت و انتخابات زود هنگام هستیم. اعتراضات ما ادامه خواهد داشت و به مبارزه با فساد خواهیم پرداخت.»

 ویدیو: شامگاه یکشنبه ۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر در بیروت

حزب مسیحیان مارونی لبنان اعلام کرد از دولت خارج می‌شود و چهار وزیر این حزب، حزب نیروهای لبنانی که از متحدان سنتی نخست وزیر سعد حریری بوده‌اند، از کابینه استعفا دادند. به گزارش رویترز، سمیر جعجع رئیس حزب مستعفی لبنان با اعلام این خبر گفت: ما اطمینان داریم که دولت قادر به انجام اقدامات لازم برای بهتر کردن اوضاع نیست.

انجمن بانک‌های لبنان روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بانک‌ها در روز دوشنبه در سراسر کشور تعطیل‌اند. این تصمیم برای تأمین امنیت جانی مشتریان و کارمندان و جلوگیری از خسارت‌های برخی مراکز و شعب بانکی اتخاذ شده است.

انجمن بانک‌های لبنان ابراز امیدواری کرد که اوضاع با تلاش‌های مقامات این کشور آرام شود و وضعیت به حالت عادی برگردد.

براساس گزارش‌های غیررسمی از آغاز اعتراضات در لبنان حدود ۳۰۰ تن از معترضان دستگیر و بازداشت شدند. مقامات دولتی تائید کردند که تنها در اعتراضات روز جمعه ۱۸ اکتبر ۷۰ تن از معترضان دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات لبنان: چهار وزیر استعفاء کردند

 

 

Share