Share

سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی و نماینده اصلی ایران در مذاکرات هسته‌ای و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی تلفنی درباره انجام مذاکره هسته‌ای دیگری بین ایران و قدرت‌های جهان در ماه اوت توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاترین اشتون با انتشار بیانیه‌ای درباره این توافق تلفنی که روز گذشته، پنج‌شنبه دوم اوت (۱۲ مرداد) صورت گرفت، اظهار داشت: "من این پیشنهاد را که مذاکره مجددی در پایان ماه جاری داشته باشیم مطرح کردم و دکتر جلیلی موافقت کرد."

او گفت این پیشنهاد را پس از بحث‌هایی با جلیلی درباره "چگونگی پیش‌برد مذاکرات هسته‌ای با ایران" مطرح کرده است.

اشتون به این موضوع که این مذاکره جدید به طور رو در رو انجام خواهد شد یا از طریق مکالمات تلفنی، اشاره‌ای نکرد اما تصریح کرد: "من بر اهمیت این مسئله که ایران هم‌اکنون باید برای ایجاد اعتماد به موضوعات مورد نظر ما بپردازد، تأکید کردم."

کاترین اشتون سعی دارد که بعد از این دیپلماسی‌ سخت‌گیری ـ آسان‌گیری که تاکنون در مورد ایران در پیش گرفته شده است، مذاکرات با تهران را به سمت نقطه با ثبات‌تری هدایت کند

اشتون که به‌عنوان نماینده ارشد اتحادیه اروپا و به نمایندگی از طرف گروه ۱+۵ شامل کشورهای بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران شرکت می‌کند، سعی دارد که بعد از این دیپلماسی‌ سخت‌گیری ـ آسان‌گیری که تاکنون در مورد ایران در پیش گرفته شده است، مذاکرات با تهران را به سمت نقطه با ثبات‌تری هدایت کند.

هفته‌ای پیش از این توافق تلفنی، علی باقری و هلگا اشمید، معاونان اشتون و جلیلی طی ملاقاتی حضوری در استانبول ترکیه با یکدیگر مذاکره کرده بودند.

در بیانیه اشتون همچنین آمده است که او در این مدت، "شیوه‌های دیپلماتیک برای حل نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران" را که به گمان کشورهای غربی و اسرائیل، با هدف ساختن بمب اتمی پیش می‌رود، بررسی کرده‌ است.

کنگره آمریکا نیز در روز چهارشنبه در عین بررسی احتمال حمله اسرائیل به تجهیزات هسته‌ای ایران، اجرایی شدن تحریم‌های جدیدی را که بخش‌های انرژی و کشتی‌سازی ایران را هدف قرار می‌دهد، به تصویب رساند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است "تمام این تحریم‌ها و دیپلماسی‌ای که تا به امروز در مورد ایران اِعمال شده، حتی به اندازه ذره‌ای نیز مانع پیشبرد برنامه هسته‌ای این کشور نشده است."

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده‌ بود مبنی بر این که دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ در استانبول برگزار می‌شود.

استانبول پیش از این نیز در ماه آوریل میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بود . این مذاکرات به مدت بیش از یک سال به حالت تعلیق درآمده بود تا آن‌که در این شهر از سر گرفته شد.

پس از آن نیز ایران و گروه ۱+۵ مذاکرات دیگری در بغداد و مسکو انجام دادند که در پایان نشست مسکو مقرر شد طرفین ابتدا در سطح کارشناسان و سپس در سطح معاونان گفت‌وگوهایی با یکدیگر داشته باشند و در صورت توافق مذاکرات در عالی‌ترین سطح پی گرفته شود.

 

Share