Share

فرماندهی مشترک ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای گفته است که نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج شده‌اند اجازه ماندن در این کشور را ندارند و فقط می‌توانند از طریق اقلیم کردستان از عراق خارج شوند.

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

ارتش عراق سه‌شنبه ۳۰ مهر / ۲۲ اکتبر در بیانیه‌ای که منتشر کرده آورده است: «برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها مطالبی درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق منتشر کرده‌اند. همه نیروهای آمریکایی اجازه ورود به اقلیم کردستان عراق را دریافت کرده‌اند تا سپس به خارج عراق منتقل شوند. توافقی درباره استقرار این نیرو‌ها در خاک عراق وجود ندارد.»

روز گذشته، دوشنبه ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری در کابل از احتمال استقرار حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی چاه‌های نفت شرق سوریه خبر داد اما در همان حال یادآوری کرد که هنوز وزارت دفاع آمریکا درباره این موضوع به تصمیم قطعی نرسیده است.

اسپر همچنین گفت با مقامات وزارت دفاع عراق به توافق رسیده‌ است که هزار نفر از نیروهای نظامی آمریکا پس از عقب‌نشینی از سوریه در غرب این کشور مستقر شوند. به گفته اسپر این نیروها دو مأموریت مشخص دارند: کمک به دفاع از عراق و انجام عملیات علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش).

در حال حاضر بر اساس معاهده نظامی بین واشنگتن و بغداد، پنج هزار سرباز آمریکایی در عراق مستقرند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد نظامیان آمریکایی از طریق گذرگاه مرزی سحیله در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق وارد خاک این کشور شدند.

رویترز در گزارش روز سه‌شنبه خود بیانیه ارتش عراق را با آن‌چه وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد متناقض خواند.

مارک اسپر روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در عربستان سعودی تأکید کرد که «هدف آن است که نیروهایی آمریکایی خارج‌شده از سوریه سرانجام به آمریکا انتقال یابند و نه این‌که به‌طور دائم در عراق مستقر شوند».

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرده بود که در هفته‌های آینده استقرار هزار نیروهای آمریکایی در عراق و چشم‌انداز ائتلاف علیه داعش را با کشورهای عضو ناتو به بحث می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:

  احتمال استقرار نیروهای آمریکا در نزدیکی میدان‌های نفتی سوریه

Share