Share

در پی توافق اردوغان و پوتین در مورد سوریه، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفته است آمریکا اعلام کرده کُردها از مناطق مرزی سوریه خارج شده‌اند و نیازی به آغاز دوباره عملیات نظامی در سوریه نیست.

سربازان ترکیه در خاک سوریه - عکس: AFP

سربازان ترکیه در خاک سوریه – عکس: AFP

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع ترکیه بامداد چهارشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر، در پی پایان مهلت آتش‌بسی که از ۱۲۰ ساعت پیش در شمال سوریه آغاز شده بود اعلام کرد که «در این شرایط نیازی به انجام عملیات تازه نیست».

وزارت دفاع ترکیه در این بیانیه گفته است: «پس از مهلت ۱۲۰ ساعته، آمریکا اعلام کرد گروه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) از این مناطق به‌طور کامل خارج شده است.»

توافق بر سر آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه با مذاکرات پنج‌شنبه ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام شد. هدف از این آتش‌بس خروج نیروهای کُرد سوریه در این پنج روز از ۳۰ کیلومتری مرز با ترکیه عنوان شد.

مایک پنس، سه‌شنبه شب ۳۰ مهر / ۲۲ اکتبر به وقت واشنگتن در گردهمایی سالانه بنیاد هریتج از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه و همچنین فشار بر ترکیه برای پذیرش آتش‌بس دفاع کرد و گفت در حال حاضر در شمال سوریه منطقه امن برقرار است و ایجاد چنین منطقه‌ای بین ترکیه و سوریه می‌تواند صلح را تضمین کند.

پیش از انتشار اطلاعیه وزارت دفاع ترکیه، دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «به نظر می‌رسد خبرهای خوبی در مورد ترکیه، سوریه و خاورمیانه اتفاق می‌افتند. گزارش‌های بیشتری در راهند.»

بیانیه وزارت دفاع ترکیه ساعاتی پس از توافق رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای همکاری سیاسی و نظامی در شمال سوریه پس از شش ساعت گفت‌وگو منتشر شد.

بر اساس توافق اردوغان و پوتین، ارتش ترکیه و نیروهای روسیه از ظهر امروز چهارشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر و به مدت ۱۵۰ ساعت وارد خاک سوریه خواهند شد. هدف از این عملیات بیرون راندن نیروهای سوریه دمکراتیک (اس‌دی‌اف) و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) از شعاع ۲۹ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه است. عملیات مشترک روسیه و ترکیه قرار است هم نیروهای کرد را از این منطقه بیرون براند و هم آن‌ها را خلع سلاح کند.

گشت‌های مشترک روسیه و ترکیه در شش روز آینده قرار است این منطقه ۲۹ کیلومتری را رصد کنند و به دنبال نیروهای کرد خواهند گشت. روسیه و ترکیه از نیروهای سوریه دمکراتیک و یگان‌های مدافع خلق و سایر کردهایی که سلاح دارند، خواسته‌اند از این منطقه عملیاتی بیرون بروند. گشت‌ها قرار است بعد از پایان شش روز و از سه‌شنبه هفته آینده همچنان ادامه بیابند.

توافق جدید بین ترکیه و روسیه درست قبل از پایان گرفتن مهلت آتش‌بس بین نیروهای سوریه دمکراتیک و ارتش ترکیه به‌دست آمد و مفاد همان آتش‌بس را به مدت ۱۵۰ ساعت دیگر تمدید کرد.

ارتش ترکیه با وجود مخالفت‌های جهانی چهارشنبه ۱۷ مهر / ۹ اکتبر عملیات نظامی «چشمه صلح» را با هدف ایجاد منطقه امن و عقب راندن نیروهای سوریه دموکراتیک آغاز کرد. در این عملیات تا‌کنون بیش از ۲۰۰ غیرنظامی کشته و حدود ۳۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه و روسیه برای کنترل شمال سوریه باهم توافق کردند

Share