Share

چهارمین نشست بین طرف‌های افغان در مورد روند صلح افغانستان قرار است تا پایان ماه اکتبر جاری بین چهره‌های سیاسی افغانستان و گروه طالبان در پکن برگزار شود. شورای امنیت ملی افغانستان در جریان برگزار آن قرار دارد اما هنوز تصمیمی درباره تاریخ دقیق برگزاری آن گرفته نشده است.

نشست بین طرف‌های افغان در دوحه قطر

نشست بین طرف‌های افغان در دوحه قطر

به‌گزارش روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، کبیر حقمل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در پیامی ویدئویی گفته است که برگزاری احتمالی کنفرانس چین با این شورا در میان گذاشته شده و در این‌باره بحث‌ها ادامه دارد. حقمل افزود: «هر زمانی که نتیجه و تصمیم نهایی گرفته شد با مردم نیز در میان گذاشته خواهد شد».

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توئیتر نوشته است که هیئتی از این گروه به سرپرستی ملا برادر آخوند به این نشست دعوت شده است. به‌گفته شاهین این نشست ادامه‌ نشست‌های مسکو و دوحه است که قبلاً برگزار شده بود.

سهیل شاهین همچنین تأکید کرده است که تمامی شرکت‌کنندگان به‌شکل شخصی در این نشست حضور خواهند یافت و برای حل معضل افغانستان نظر شخصی‌ خود را ارایه خواهند کرد.

پیش از این دو نشست میان چهر‌ه‌های سیاسی و نمایندگان طالبان در مسکو و یک نشست در دوحه، پایتخت قطر برگزار شده بود. در نشست دوحه شماری از چهره‌های دولتی نیز حضور داشتند، اما به‌شکل رسمی کسی به نمایندگی از دولت افغانستان شرکت نکرده بود.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز به‌تازگی دور تازه‌ سفرهای خود در مورد صلح افغانستان را آغاز کرده است.

نمایندگان آمریکا و طالبان پس از ۹ دور مذاکره به توافق نهایی نزدیک شدند اما دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر اعلام کرد که به دلیل کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در یک حمله‌ طالبان به کابل مذاکرات صلح با این گروه را متوقف می‌کند.

از آن زمان گروه طالبان تمایل خود را به ادامه مذاکرات با آمریکا نشان داده است. طالبان ۱۱ مهر / ۳ اکتبر با زلمی خلیل‌زاد، در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

ژنرال آستین اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان روز دوشنبه ۲۹ مهر / ۱۲ اکتبر گفت شمار این نیروها در یک سال گذشته دو هزار نفر کاهش یافته و به حدود ۱۳ تا ۱۲ هزار نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید:

طالبان با زلمی خلیل‌زاد در پاکستان دیدار کردند

Share