Share

وزیر دفاع آمریکا وارد بغداد شد تا درباره جزئیات حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق گفت‌وگو کند. این نیروها از شمال سوریه خارج شده‌اند و ارتش عراق گفته است آن‌ها نمی‌توانند در عراق مستقر شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا بامداد چهارشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر وارد بغداد شد. او در این سفر احتمالاً با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق دیدار خواهد کرد.

سفر مارک اسپر به عراق در ارتباط با حضور نیروهای آمریکایی خارج‌شده از سوریه در خاک عراق صورت می‌گیرد.

ارتش عراق روز گذشته، سه‌شنبه ۳۰ مهر / ۲۲ اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج شده‌اند اجازه ماندن در این کشور را ندارند و فقط می‌توانند از طریق اقلیم کردستان از عراق خارج شوند. ارتش عراق گفت «توافقی درباره استقرار این نیرو‌ها در خاک عراق وجود ندارد».

این اعلام در حالی صورت گرفت که اسپر یک روز قبل از آن گفته بود با مقامات وزارت دفاع عراق به توافق رسیده‌ است که هزار نفر از نیروهای نظامی آمریکا پس از عقب‌نشینی از سوریه در غرب این کشور مستقر شوند. او همچنین گفته بود که این نیروها دو مأموریت مشخص دارند: کمک به دفاع از عراق و انجام عملیات علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش).

وزیر دفاع آمریکا بعد در عربستان سعودی تأکید کرد که «هدف آن است که نیروهایی آمریکایی خارج‌شده از سوریه سرانجام به آمریکا انتقال یابند و نه این‌که به‌طور دائم در عراق مستقر شوند».

او همچنین اظهار داشت که برای بررسی جزئیات حضور نیروهای آمریکایی در عراق در نظر دارد با سران این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

سفر وزیر دفاع آمریکا به بغداد ساعاتی پس از توافق رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیسان ‌جمهوری ترکیه و روسیه برای همکاری سیاسی و نظامی در شمال سوریه انجام شد.

بر اساس توافق اردوغان و پوتین، ارتش ترکیه و نیروهای روسیه از ظهر امروز چهارشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر و به مدت ۱۵۰ ساعت وارد خاک سوریه خواهند شد. هدف از این عملیات بیرون راندن نیروهای سوریه دمکراتیک (اس‌دی‌اف) و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) از شعاع ۲۹ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه است. عملیات مشترک روسیه و ترکیه قرار است هم نیروهای کرد را از این منطقه بیرون براند و هم آن‌ها را خلع سلاح کند.

گشت‌های مشترک روسیه و ترکیه در شش روز آینده قرار است این منطقه ۲۹ کیلومتری را رصد کنند و به دنبال نیروهای کرد خواهند گشت. روسیه و ترکیه از نیروهای سوریه دمکراتیک و یگان‌های مدافع خلق و سایر کردهایی که سلاح دارند، خواسته‌اند از این منطقه عملیاتی بیرون بروند. گشت‌ها قرار است بعد از پایان شش روز و از سه‌شنبه هفته آینده همچنان ادامه بیابند.

توافق جدید بین ترکیه و روسیه درست قبل از پایان گرفتن مهلت آتش‌بس بین نیروهای سوریه دمکراتیک و ارتش ترکیه به‌دست آمد و مفاد همان آتش‌بس را به مدت ۱۵۰ ساعت دیگر تمدید کرد.

وزارت دفاع ترکیه بامداد چهارشنبه یکم آبان / ۲۳ اکتبر، در پی پایان مهلت آتش‌بسی که از ۱۲۰ ساعت پیش در شمال سوریه آغاز شده بود اعلام کرد که «در این شرایط نیازی به انجام عملیات تازه نیست».

بیشتر بخوانید:

عراق: برای ماندن نیروهای آمریکایی توافقی نشده است

Share