Share

نزدیک به یک‌سال پس از اعدام وحید مظلومین معروف به «سلطان سکه»، چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ سرهنگ نعمت‌الله علیپور، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران از دستگیری یک دلال سکه و ارز با گردش حساب بانکی ۱۲تریلیون و ۵۵۲ میلیارد ریالی خبر داد.

همزمان با بحران ارزی در ایران، خرید و فروش سکه طلا به تجارتی پرسود برای عده‌ای بدل شده بود ــ عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران، نعمت‌الله علیپور از دستگیری شخصی با هویت «ج. ح» خبر داد و گفت که «این فرد با همکاری وحید مظلومین، سکه و ارزها را از بازار جمع آوری کرده و موجب افزایش قیمت سکه شده بود.»

 وحید مظلومین معروف به سلطان سکه به همراه محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم به اتهام «افساد فی‌الارض» از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی ایران با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷اعدام شدند.

نعمت‌الله علیپور درباره فرد دستگیر شده تازه در پرونده سکه و ارز او را مالک یک باب مغازه طلافروشی در بازار تهران معرفی و گفته است:

«این فرد در زمان آشفتگی بازار تحت پوشش خرید و فروش طلا، اقدام به معاملات طلای آب شده کرده بود و مجموع گردش حساب‌های بانکی این فرد در بازه زمانی سال‌های ۹۳ تا ۹۷ بالغ بر ۱۲ تریلیون ریال بوده است.»

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران درباره دستگیری این فرد گفته است که «متهم از سال ۹۶ تا کنون متواری بوده است و در نهایت در ساعت ۱۱ صبح روز بیست و هفتم مهرماه این سوداگر بازار سکه و ارز در مخفیگاهش دستگیر و به پلیس امنیت اقتصادی منتقل شد.»

نعمت‌الله علیپور همچنین گفته است که «پس از دستگیری این فرد و با دستور مقام قضائی بالغ بر ۸۳۰ میلیارد ریال از حساب بانکی او توقیف شد و در حال حاضر نیز متهم با دستور دادسرای عمومی و انقلاب تهران با قرار وثیقه در اختیار پلیس کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی قرار دارد تا دیگر جرائم احتمالی‌اش کشف و ضبط شود.»

وحید مظلومین معروف به سلطان سکه بیش از سه دهه در بازار تهران به داد و ستد ارز و سکه و طلا مشغول بود. با خروج آمریکا از برجام و سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا در اوایل سال ۹۷، مظلومین دستگیر شد. حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی گفته بود که از او هنگام دستگیری  معادل دو تُن سکه به دست آمده است. اما عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان پیشین تهران سه‌شنبه ۲ بهمن ۹۷ در گفت‌وگو با رادیو «پارک شهر» اعلام کرد که از وحید مظلومین سکه‌ای به دست نیامده است.

وحید مظلومین یک‌بار نیز در سال ۹۱ به جرم اخلال در بازار دستگیر شده بود که با پادرمیانی محمود بهمنی رئیس وقت بانک مرکزی در دولت محمود احمدی‌نژاد آزاد شده بود.

مقام‌های قضایی ایران معتقدند مظلومین و شرکایش با جمع‌آوری گسترده سکه از بازار و کاهش دادن عرضه، به گرانی قیمت سکه دامن زده‌اند. گردش مالی مظلومین و شرکایش به ۱۴ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

گروه‌های حقوق بشری از دو سال پیش نسبت به صدور حکم‌های اعدام علیه متهمان به فساد اقتصادی ابراز نگرانی کرده بودند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تیر  ۱۳۹۶، در پی سقوط ارزش ریال و افزایش قیمت‌ها در بازار که سبب اعتصاب گروهی از بازاریان شد، از قوه قضائیه خواسته بود با – به تعبیر او – «مختل‌کنندگان امنیت اقتصادی» برخورد کند. پیش از صدور این دستور صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه اعلام کرده بود که حکم اعدام و ۲۰ سال حبس در انتظار «اخلاگران اقتصادی» است. ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضائیه نیز وعده برخوردهای حتی سخت‌گیرانه‌تر با مفسدان اقتصادی را داده است.


در همین زمینه:

جزییات احکام صادر شده برای ۳۵ «مفسد اقتصادی»: ۳ اعدام و بیش از ۲۶۰ سال زندان

Share