Share

دولت تنها ۳۰ درصد از بودجه سازمان بهزیستی را پرداخت کرده و سازمان بهزیستی پس از گذشت هفت ماه، همچنان از افزایش مستمری افراد تحت پوشش خودداری می‌کند. مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان می‌گوید: این مستمری این‌قدر کم است که به افزایش آن هم نمی‌توان دلخوش بود.

حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.

هفت ماه از آغاز سال ۱۳۹۸ گذشته است و افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی همچنان منتظر افزایش ۱۰ هزار تومانی مستمری خود هستند. علی‌همت محمود‌نژاد، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران جمعه ۳ آبان گفت که مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌ها که شش ماه ابتدای سال اعمال نشده بود، پرداخت نشده است.

محمودنژاد مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی را «بسیار ناچیز» خواند که «حتی در حد خرج و مخارج توانبخشی و درمان که معلولان به آن نیاز دارند هم نیست».

براساس اعلام رئیس سازمان بهزیستی، در سراسر ایران یک میلیون و ۴۶۸ هزار و ۸۰۵ معلول تحت پوشش این سازمان قرار دارند.

وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی ایران ۲۱ مهر از اجرایی شدن مصوبه افزایش ۲۰ درصدی مستمری بازنشستگان در شهریور امسال خبر داد. او اما افزایش مستمری را ناچیز و اندک خواند.

به گفته مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان، مستمری مددجویان سازمان بهزیستی در سال گذشته ۵۳ هزار تومان بود که با افزایش ۲۰ درصدی به ۶۳ هزار تومان رسید.

دولت حسن روحانی دو سال پیش وعده کرده بود که با قطع یارانه سه دهک پردرآمد یارانه نقدی افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد را به ۱۰۸ هزار تومان افزایش خواهد داد.

محمودنژاد اما معتقد است که «این پول هم دردی را دوا نمی‌کند. در حال حاضر خیلی از معلولان مستمری نمی‌گیرند و پشت نوبتی هستند. این افراد نیاز مبرمی به این پول‌ دارند».

او میزان مستمری مددجویان بهزیستی را «شوخی» خواند و گفت که به دلیل اندک بودن درآمد بسیاری از خانواده‌های معلول نمی‌توانند از تحصیل فرزندانشان حمایت کنند.

به گفته محمودنژاد دولت «به اندازه کافی» از بهزیستی حمایت نمی‌کند و «خیلی از وعده‌های دولت در خصوص افراد دارای معلولیت محقق نشده است».

سعید ابراهیمی، مدیرکل دفتر بودجه و تلفیق منابع سازمان بهزیستی هم گفته که دولت هنوز ریالی از بودجه قانون معلولان را به این سازمان پرداخت نکرده است.


در همین زمینه:

دو سازمان حقوق بشری: معلولان ایرانی با تبعیض و بد‌رفتاری روبه‌رو می‌شوند

Share