Share

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای ایالات متحده آمریکا را به «راهزنی بین‌المللی» در شرق سوریه متهم کرد. در این بیانیه آمده است کاخ سفید سربازان خود را برای حفاظت از قاچاقچیان نفت در میادین نفتی سوریه مستقر کرده است.

تصویری از نیروهای ایالات متحده آمریکا در حال اعزام به میدان نفتی عمر در شرق سوریه – مارس ۲۰۱۹
عکس از Delil SOULEIMAN / AFP

به گزارش خبرگزاری رویترز وزارت دفاع روسیه شنبه ۲۶ اکتبر/۴ آبان با انتشار بیانیه‌ای به برنامه ایالات متحده آمریکا برای حفظ حضور نظامی خود در شرق سوریه حمله کرد و آن را «راهزنی بین‌المللی دولت» ایالات متحده، برای «حفاظت از قاچاقچیان نفت» خواند.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه اعلام کرده بود ارتش این کشور به‌رغم خروج از سوریه بخشی از نیروها و تانک‌هایش را به میدان‌های نفتی سوریه گسیل خواهد کرد تا جلوی تصرف این مناطق به‌دست نیروهای داعش را بگیرد.

وزارت دفاع روسیه در واکنش به تصمیم کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن براساس قوانین بین‌المللی یا قوانین داخلی ایالات متحده اختیاری مبنی بر افزایش حضور نظامی خود در سوریه ندارد و برنامه ماندن بخشی از سربازان این کشور در سوریه ناشی از نگرانی حقیقی کاخ سفید نسبت به امنیت منطقه نیست:

«نظر به اقدامات کنونی واشنگتن – تسلط نظامی بر میادین نفتی شرق سوریه و حفظ کنترل بر این مناطق- کاخ سفید دست به راهزنی بین‌المللی زده است».

در این بیانیه آمده است نیروهای ایالات متحده و شرکت‌های امنیتی خصوصی در شرق سوریه از قاچاقچیان نفت که درآمد آن‌ها بالغ بر ۳۰ میلیون دلار در ماه است، حفاظت می‌کنند.

روسیه از ابتدای جنگ سوریه مخالف حضور نظامی ایالات متحده در سوریه بوده و آن را غیرقانونی می‌خواند.

در همین زمینه:

آمریکا در میادین نفتی سوریه تانک مستقر می‌کند

Share