Share

یک سوم جمعیت لبنان از یک هفته پیش تاکنون در بیروت و سایر شهرهای این کشور با خواست اصلاحات سیاسی به خیابان آمده است. مؤسسات فرهنگی و هنری و بسیاری از گالری‌ها در همبستگی با معترضان اعلام کرده‌اند که «تا اطلاع ثانوی» فعالیت خود را متوقف می‌کنند. اشکال الوان، بنیاد آشتی، گالری سفیر و مرکز هنری بیروت در همبستگی با معترضان تعطیل شده‌اند.

علیهم: تصویری از اعتراضات لبنان با بن‌مایه‌ای زنانه

اعتراضات سراسری در لبنان از ۱۸ اکتبر در واکنش به برنامه دولت برای اعمال مالیات روی بنزین، دخانیات و تماس‌های تلفنی آن‌لاین از طریق واتس‌آپ آغاز شد. دولت از اعمال مالیات صرف نظر کرد اما دامنه و موضوع اعتراضات هم وسعت یافت.

«اشکال الوان» هر سال در بیروت برنامه‌هایی را برای معرفی هنر معاصر آغاز می‌کند. این برنامه‌ها در سال جاری در همبستگی با معترضان لغو شد. «اشکال الوان» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است:

«هیچ دلیلی وجود ندارد که ما از لغو برنامه سالانه‌مان تا اطلاع ثانوی متأسف باشیم یا به خاطر آن پوزش بخواهیم. ما با هم و هم‌صدا با شما می‌گوییم: همدیگر را در خیابان می‌بینیم.»

بنیاد آشتی، از مهم‌ترین بنیادهای هنری بیروت برگزاری نمایشگاهی از آثار اورس فیشر، هنرمند سوئیسی مقیم آمریکا را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخت.

گالری سفیر هم اعلام کرده است که تا وقتی که اعتراضات ادامه دارد فعالیت خود را متوقف می‌کند. قرار بود این گالری نمایشگاهی از آثار لورنس ابوحمدان هنرمند عرب برگزار کند که آن هم به تعویق افتاد.

مرکز هنری بیروت با آغاز اعتراضات با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده این مرکز در همبستگی با معترضان تعطیل است. یک روز بعد مرکزی هنری بیروت با انتشار تصویری از اعتراضات نوشت: «قوی باش و خود را در امان نگه دار.» یک سخنگوی مرکز هنری بیروت گفته است:

«امیدهای ما برای لبنان با امید معترضان از هر نظر یکسان است. دولت کنونی کشور ما را از نظر اقتصادی ویران کرده، مانع از رشد و پیشرفت شده و بسیاری از منتقدان را وادار به سکوت کرده و کشور را به فساد و طمع آلوده کرده. سانسور دولتی به ویژه در زمینه نمایش آثار مهاجران سوری و فلسطینی فعالیت ما را به طور ویژه تحت تأثیر قرار داده.»

مرکز هنری النیمار که در بیروت آثاری از هنرمندان فلسطینی را به نمایش می‌گذارد نیز فعالیت خود را به تعلیق درآورده است. سخنگوی النیمار اعلام کرده:

«ما خود را موظف می‌دانیم به معترضان در خیابان بپیوندیم. اعتراضات قانونی در لبنان، سبب وحدت کشور و فلسطینی‌های تبعیدی در سراسر جهان می‌شود.»

بسیاری از هنرمندان لبنانی در تلاش‌اند برای اعتراضات زبان و بیان هنری بیابند. تصویر اعتراضات لبنان با عنوان «علیهم»، زنی را نشان می‌دهد که تلاش می‌کند حمله یک مأمور انتظامی را با ضربه پا دفع کند.

در اعتراضات سراسری لبنان خبری از فرقه‌گرایی مذهبی نیست. به گفته فائده احمد، عکاس لبنانی که روند برگزاری اعتراضات را در آثارش ثبت می‌کند، هنر خیابانی با الهام از اعتراضات شکوفا شده است.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Lebanon 20.10.19. A day to remember.

Ein Beitrag geteilt von Fadia Ahmad (@yasnoor) am

بسیاری از ساختمان‌های دولتی متروکه به محلی برای اجتماع معترضان و هنرمندان تبدیل شده است، از جمله تئاتر بزرگ شهر که بعد از پایان جنگ داخلی لبنان متروکه شد.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات لبنان: رئیس‌جمهوری وعده گفتگو و تغییرات بنیادین داد

Share