Share

بر اساس برخی گزارش‌ها ابوبکر البغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی، در عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شده است. منابع خبری در سوریه، عراق و ایران این خبر را تایید کرده‌اند و دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا هم قصد انتشار بیانیه‌ای در این باره دارد.

ابوبکر البغدادی در تنها سخنرانی عمومی خود در مسجد جامع موصل – عکس آرشیوی

یکی از مقامات آمریکایی که نخواسته نامش منتشر شود، پیش‌تر به رویترز گفته بود که البغدادی در حملات دیشب هدف قرار گرفته اما نمی‌تواند بگوید این عملیات موفق بوده یا نه.

فرمانده یکی از گروه‌های نظامی در در ادلب، واقع در شمال غرب سوریه گفته البغدادی در جریان عملیاتی هوایی و زمینی در نیمه‌شب روز شنبه ۲۶ اکتبر در روستایی به نام بریشه در نزدیکی مرز ترکیه کشته شده است.

دو مقام امنیتی عراقی و دو مقام رسمی ایرانی گفته‌اند که از داخل سوریه تایید خبر مرگ البغدادی را دریافت کرده‌اند.

یکی از مقامات ایرانی گفته ایران از طریق مقامات رسمی سوری خبر مرگ البغدادی را دریافت کرده است.

نیوزویک که نخستین بار این خبر را منتشر کرده، نوشته است که این خبر را از طریق یکی از مقامات رسمی آمریکا دریافت کرده و این عملیات پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر حضور البغدادی در منطقه صورت گرفته است.

پنتاگون اما واکنش فوری به این خبر نشان نداده است.

هاگون گیدلی، سخنگوی کاخ شفید شنبه شب اعلام کرد که ترامپ در ساعت ۹ صبح به وقت آمریکا بیانیه‌ای مهم صادر خواهد کرد. او درباره جزییات این بیانیه چیزی نگفت.

ترامپ شنبه شب توئیت کرد که «اتفاق بسیار مهمی افتاده است.»

این در حالی است که ترامپ به دلیل خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه هم از سوی جمهوری‌خواهان و هم از سوی دموکرات‌‌ها با انتقادات تندی روبه‌رو شده است.

منتقدان می‌گویند خروج نیروهای آمریکایی می‌تواند به قدرت گرفتن دولت اسلامی در منطقه و تهدید علیه آمریکا منجر شود.

مدت‌ها تصور می‌شد که بغدادی جایی در طول مرز سوریه و عراق است. او از سال ۲۰۱۰ رهبری گروه دولت اسلامی (داعش) را به عهده داشت.

روز ۱۶ سپتامبر، رسانه رسمی گروه دولت اسلامی پیامی صوتی از البغدادی منتشر کرد که در آن او از انجام عملیات برای آزادسازی زنان زندانی داعش در کمپ‌های عراق و سوریه خبر می‌داد.

او در این پیام صوتی گفته بود آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان شکست خورده‌اند.

دولت اسلامی در زمان اوج قدرت خود بر بیش از یک میلیون نفر حکم می‌راند و مناطقی از شمال سوریه تا نزدیکی بغداد را در تصرف خود داشت.

با وجود اینکه دولت اسلامی بخش زیادی از مناطق تحت تصرف خود را از دست داده است، گفته می‌شود که نیروهای آن در سراسر دنیا پراکنده‌اند و برخی از آنها در سوریه و عراق فعالیت می‌کنند.


  • در همین زمینه

آسوشیتدپرس: سرنوشت نامشخص البغدادی پس از حمله هوایی روسیه

Share