Share

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم با انتشار بیانیه‌ای ادعاها درباره نقش خود یا اعضای خانواده‌‌اش در فراهم کردن مقدمات سفر و دستگیری روح‌الله زم را دروغ خواند و وقوع چنین روندی را تکذیب کرد.

روح‌الله زم و پدرش محمدعلی

او چنین روایتی را محصول ذهن «قصه‌پردازان دروغگو» ‌دانست.

به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا)، پدر روح‌الله زم از رهبری سپاه و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در یکی دو سال اخیر «مورد اتهام و آزار» کانال «آمدنیوز» قرار گرفته‌اند، عذرخواهی و برای روح‌الله زم، طلب «بخشش و حلالیت» کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است که فارغ از سرنوشت آینده روح‌الله زم، اعضای خانواده او «رهاسازی‌اش را از سیاهچاله‌های دروغ، خیانت، انحراف و فریب دریوزگان ضد انقلاب و دشمنان اسلام و ایران، ارج نهاده و آن را نشان مِهر و رحمت دیگری از سوی حضرت رب‌العالمین به روح‌الله و خود می‌دانند.»

محمدعلی زم در بیانیه خود که روز یک‌شنبه پنجم آبان منتشر شده، با اشاره به برخی آیه‌های قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، نوشته است که:

«ان‌شاء‌الله چهره همه منافقان، منحرفان، نفوذی‌ها و نمکدان‌شکن‌های تنیده در پیکره نظام مقدس که اسبابِ فریبِ فرزندانِ ساده‌دل و سهل‌انگاری چون فرزند ما و تحریف حقایق و انکار خدمات جمهوری اسلامی را فراهم ساخته‌اند، آشکار خواهد شد!»

در پایان این بیانیه هم ابراز امیدواری شده است که با گفته شدن حقایق، «تحول واقعی روحی و توبه روح‌الله به درگاه حضرت ربوبیت، کرده‌های ناهنجار و گفتارهای ناصواب او جبران گردد.»

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۲ مهر در اطلاعیه‌ای خبر از بازداشت روح‌الله زم داد و او را «تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه» و «حمایت و پشتیبانی» سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل و «مرتبط با سایر سرویس‌های اطلاعاتی» توصیف کرد.

در این اطلاعیه تاکید شده بود که نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران با «به‌کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگرد‌های ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت [کردند] و فریب دادند» و او را «به داخل کشور هدایت» و بازداشت کردند.

با وجود این هنوز روشن نیست که روح‌الله زم دقیقا به چه ترتیب و صورتی بازداشت شده است.

پس از بازداشت روح‌الله زم و انتشار تصاویر او با چشم‌بند و پخش اعترافات سریع او اما سناریوهای متعددی در مورد نحوه و چگونگی بازداشت او مطرح و از جمله ادعا شد که خانواده‌اش در بازداشتش نقش و اثر داشته‌اند.

روح‌الله زم فرزند محمدعلی زم، از روحانیون حکومتی‌ست که سال‌ها ریاست حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده داشت. او در دولت حسن روحانی مدتی معاون فرهنگی و اجتماعی مناطق آزاد بود.

روح‌الله زم که پس از اعتراضات سال ۸۸ یک بار دستگیر و سپس از ایران خارج شده بود، سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز را در خارج از ایران راه‌اندازی کرد. این کانال پس از مدتی به کانال انتشار اسناد فساد حکومتی معروف شد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اسفند ۱۳۹۷ مستند ایستگاه پایانی دروغ را پخش کرد که در آن ادعا شد روح‌الله زم بازیچه نیروهای اطلاعاتی ایران بوده‌ است.

به دنبال بازداشت روح‌الله زم تا به حال دو برنامه با عنوان مستند در بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی در باره دستگیری او منتشر شده اما این برنامه‌ها اطلاعاتی در مورد نحوه بازداشت روح‌الله زم ارائه نکرده‌اند و تنها همان اتهام‌های پیشین را متوجه او و برخی دولت‌ها کرده‌اند. در این برنامه‌ها همچنین با تهدید ضمنی روزنامه‌نگاران و نیز فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور را عاجز از تحلیل جریان و سردرگم معرفی شده‌اند.

Share