Share

«توفان تندری» و بارندگی شدید در آبادان و خرمشهر باعث قطع برق، آبگرفتی و سیلابی‌شدن معابر در برخی مناطق این شهرها شد.

آبگرفتگی در خرمشهر

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا)، مدیر کل هواشناسی استان خوزستان روز یک‌شنبه ۵ آبان از وقوع «توفان تندری» در آبادان و خرمشهر خبر داد.

به گفته او سرعت وزش باد در این مناطق به صورت لحظه‌ای به ۹۰ کیلومتر در ساعت رسیده است.

توفان تندری معمولا با رعد و برق و باران و باد شدید و تگرگ همراه است.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان هواشناسی خوزستان مجموع بارندگی سه ساعت توفان در آبادان ۱۴.۶ میلیمتر و از ابتدای ورود سیستم ۳۱ میلیمتر ثبت شده‌است و این سامانه بارشی تا روز دوشنبه فعال خواهد بود.

بارش باران در آبادان و خرمشهر باعث آبگرفتگی در بسیاری از مناطق و معابر این شهرها شده است. قطعی موقت برق و آبگرفتگی زندگی مردم را در این مناطق دست‌کم برای چندین ساعت مختل کرده است.

به گفته غلامرضا پورجلالی، مدیر سازمان آب و فاضلاب (آبفا) خرمشهر، این شهر با مشکل جدی نبود شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی از جمله آب باران روبه‌روست:

«شبکه فاضلاب خرمشهر برای دفع فاضلاب انسانی طراحی شده و ورود حجم زیادی از آب باران به شبکه فاضلاب در خرمشهر موجب پس زدگی فاضلاب و سوختن پمپ‌های ایستگاه‌های پمپاژ می‌شود. متاسفانه هر ساله با کوچک‌ترین بارندگی خسارت سنگینی به تاسیسات فاضلاب خرمشهر وارد می‌شود.»

بر اساس اظهارات پورجلالی، احداث شبکه جمع‌آوری آب باران در حیطه وظایف شهرداری است و نهرهای بزرگ خرمشهر از جمله نهر چاسبی، نهر النصر و کوت شیخ که پیش از جنگ ایران و عراق برای دفع آب باران از آن‌ها استفاده می‌شد، تاکنون بازسازی و لایروبی نشده‌اند.

استان خوزستان در فروردین ۹۸ نیز به‌خاطر بارندگی و سیل آسیب‌های فراوانی را متحمل شد.

Share