Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در حمله نیروهای این کشور در سوریه کشته شده است. ترامپ گفت: «او شبیه به یک سگ کشته شد. دنیای بدون او جای امن‌تری خواهد بود.»

ابوبکر بغدادی، هنگام اعلام خلافت در موصل

ترامپ گفته که با حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاه ابوبکر بغدادی، او به تونلی در زیر این مخفیگاه فرار کرده و در همین تونل جلیقه انفجاری خود را منفجر کرده است. به همراه او سه کودک نیز کشته شدند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته نیروهای آمریکایی در این عملیات آسیبی ندیدند.

ترامپ از سوریه، ترکیه و عراق و همچنین کردهای سوریه برای این عملیات تشکر کرده است.

بنا به گفته‌های ترامپ، ترکیه از این عملیات مطلع بوده و آمریکا از فضای هوایی این کشور برای انجام حملات استفاده کرده است. کردهای سوریه هم با کمک اطلاعاتی در این عملیات حضور داشته‌اند.

بنا بر بیانیه ترامپ، عملیات کشتن بغدادی از دو هفته پیش آغاز شده بوده.

اطلاعات کاملی از زندگی ابوبکر بغدادی در دسترس نیست. گفته می‌شود او در سال ۱۹۷۱ در شهر سامرا و در خانواده‌ای باسواد و مذهبی متولد شده‌ است. نام اصلی او را ابراهیم عواد ابراهیم علی بدری سامرایی ذکر می‌کنند. بغدادی فارغ‌التحصیل دوره دکترای علوم اسلامی دانشگاه اسلامی بغداد بوده است.

بغدادی از سال ۲۰۱۰ رهبری گروه دولت اسلامی (داعش) را به عهده داشت. او در یک پیام صوتی ۱۹ دقیقه‌ای که برای اولین بار از طرف گروه دولت اسلامی منتشر می‌شد، خود را «خلیفه» خواند و از مسلمانان جهان خواست تا به مناطق تسخیر شده توسط داعش مهاجرت کنند و در تشکیل یک «دولت اسلامی» او را یاری کنند.

او در این پیام، صلح، آزادی، دموکراسی و سکولاریسم را «شعارهای گمراه‌کننده» بی‌دینان خواند و در اشاره به «آنچه که بر مسلمانان مظلوم رفته ‌است»، عنوان کرد که «حتی اگر مدتی هم طول بکشد، ما انتقام خود را خواهیم گرفت.»

داعش در روز یک‌شنبه ۲۹ ژوئن سال ۲۰۱۴، بغدادی را به عنوان «خلیفه» معرفی کرد.

مدت‌ها تصور می‌شد که بغدادی جایی در طول مرز سوریه و عراق است.

روز ۱۶ سپتامبر، رسانه رسمی گروه دولت اسلامی پیامی صوتی از بغدادی منتشر کرد که در آن او از انجام عملیات برای آزادسازی زنان زندانی داعش در کمپ‌های عراق و سوریه خبر می‌داد.

او در این پیام صوتی گفته بود آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان شکست خورده‌اند.

دولت اسلامی در زمان اوج قدرت خود بر بیش از یک میلیون نفر حکم می‌راند و مناطقی از شمال سوریه تا نزدیکی بغداد را در تصرف خود داشت.

با وجود اینکه دولت اسلامی بخش زیادی از مناطق تحت تصرف خود را از دست داده است، گفته می‌شود که نیروهای آن در سراسر دنیا پراکنده‌اند و برخی از آنها در سوریه و عراق فعالیت می‌کنند.


  • در همین زمینه

عملیات آمریکا در سوریه و احتمال کشته شدن ابوبکر بغدادی

Share