Share

به گزارش نیوزویک، گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) جانشین ابوبکر بغدادی را تعیین کرده بود: عبدالله قرداش.

عبدالله قرداش: جانشین ابوبکر بغدادی (عکس: توییتر)

عملیات نیروهای آمریکایی شامگاه شنبه گذشته منجر به کشته شدن ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش و همچنین ابوالحسن مهاجر، سخنگوی داعش شد اما این گروه از قبل یک جانشین برای بعد از مرگ ابوبکر بغدادی منصوب کرده بود.

نیوزوبک به نقل از منابع مطلعی که در اختیار دارد توضیح داده است که عبدالله قرداش معروف به «حاجی عبدالله العفری» در اوت/ مرداد سال جاری به عنوان جانشین ابوبکر بغدادی انتخاب شده بود. ظاهراً خود بغدادی او را به جانشینی خود برگزیده و با انتشار بیانیه‌ای که در سایت اعماق منتشر شد، این موضوع را به اطلاع همگان رساند.این اطلاعات را یک مقام امنیتی محلی در اختیار نیوزویک قرار داده است. به گفته این مقام امنیتی، قرداش می‌بایست نقش بغدادی را ایفا کند، در حالی که بغدادی به عنوان رهبر و سرکرده داعش اهمیت خود را بعد از سقوط دیرالزور از دست داده بود. این مقام امنیتی به نیوزویک گفته است:

«بغدادی کاره‌ای نبود. او نه در طراحی عملیات نقشی داشت و نه در سازماندهی زندگی روزانه. تنها کاری که انجام می‌داد این بود که بگوید آری یا نه. طرح و برنامه‌ای در کار نبود.»

قرداش متولد ۱۹۷۶ در تلعفر در غرب موصل عراق و از افسران ارتش حزب بعث در دوران زمامداری صدام حسین بود که مدتی هم در کمپ آمریکایی بوکا در بصره زندانی بود و همان جا هم با بغدادی آشنا و با او هم‌داستان شد.

شامگاه گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در حمله نیروهای این کشور در سوریه کشته شده است. ترامپ گفت:

«او شبیه به یک سگ کشته شد. دنیای بدون او جای امن‌تری خواهد بود.»

ظاهراً بغدادی در روستای «باریشا» در شمال ادلب سوریه و در چند کیلومتری مرز ترکیه، محل استقرار گروه حیات تحریر الشام انجام شد. محمد جولانی بنیانگذار این گروه تروریستی است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در «اصل وقوع عملیات» نیروهای آمریکایی برای کشتن بغدادی در باریشای سوریه اظهار تردید کرد. وزارت دفاع ترکیه اما اعلام کرد پیش از آغاز عملیات با مقام‌های نظامی آمریکایی «همکاری و مبادلات اطلاعات» وجود داشته است. نیروهای سوریه دموکراتیک نیز همکاری خود با ارتش آمریکا برای شناسایی محل اختفای بغدادی را تأیید کرده‌اند.

جزئیات تازه از نحوه عملیات کماندوهای آمریکایی

صبح دوشنبه ۲۸ اکتبر/ ۶ آبان نیویورک تایمز جزئیات تازه‌ای از نحوه عملیات کشتن بغدادی را منتشر کرد. نیویورک تایمز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت  «اطلاعات درباره مکان اختفای ابوبکر بغدادی را یکی از همسران او و همچنین یکی از پیام‌رسان‌هایش که بازداشت شده بودند در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشتند. با تکیه بر این اطلاعات بود که سازمان سیا در همکاری تنگاتنگ با نهادهای اطلاعاتی عراقی و کُردی در عراق و سوریه مکان دقیق‌ اختفای بغدادی را شناسایی کردند و او را زیر نظر گرفتند و سرانجام امکان عملیات کماندوهای آمریکایی فراهم شد.  نیویورک تایمز گزارش داده است که تصمیم ناگهانی رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه برنامه‌ریزی عملیات را به‌هم ریخت و مقامات پنتاگون را مجبور کرد که حمله شبانه و پرخطری را به پیش ببرند.

  مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه در مصاحبه با «ای‌بی‌سی» گفت که رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه چراغ سبز این عملیات را داد. اسپر گفت نمی‌داند اگر نیروهای آمریکایی به طور کامل از سوریه خارج شده بودند امکان این عملیات وجود داشت. قرار است واحدهای زرهی ارتش آمریکا حفاظت از چاه‌های نفت شرق سوریه را به عهده بگیرند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: ابوبکر بغدادی کشته شد

 

 

Share