Share

کیهان کلهر نوازنده کمانچه و موسیقی‌دان برجسته جایزه هنرمند سال ۲۰۱۹ را از فستیوال جهانی موسیقی فنلاند دریافت کرد. کلهر این جایزه را به محمد رضا شجریان تقدیم کرد.

جایزه جهانی موسیقی «وومکس» در مراسمی در فنلاند به کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه اهدا شد. هیأت داوران «وومکس» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند:

«برای کیهان کلهر، کمانچه صدای اوست. او هنگامی که می‌نوازد مثل این است که زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم دنیا از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان تمام نقاط ایران همکاری و موسیقی اقوام کردستان، خراسان و سایر شهرها را مورد مطالعه قرار داده است.»

هیأت داوران در ادامه ایت بیانیه با اشاره به همکاری کلهر با هنرمندانی از ملت‌های دیگر مانند شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو رامبرانت از کشور هلند، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس نوشته‌اند که کلهر به همه این صداها اجازه می‌دهد که صدای او را فراگیر کنند.

کلهر پس از دریافت جایزه هنرمند سال در روی صحنه جشنواره وومکس گفت:

«معمولاً پیش نمی‌آید که انسان وقتی زنده است مورد تجلیل واقع شود. از این رو بسیار مفتخرم و تحت تأثیر قرار گرفتم، هرچند من این جایزه را یک دستاورد شخصی محسوب نمی‌کنم. سال‌های بسیاری مرارت، دانش و پشتکار، پیشینه موسیقی ایرانی است که من محصولِ آن گذشته و پیشینه هستم. امروز این جایزه را از طرف تمام جامعه موسیقی ایرانی می‌پذیرم و به نمایندگی از جامعه موسیقی ایرانی آن را به استاد محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی ایرانی که در چند سال گذشته در بستر بیماری بودند و دلتنگ شنیدن صدایشان هستیم، تقدیم می‌کنم.»

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

‌ معمولا پیش نمی آید که انسان وقتی زنده است مورد تجلیل واقع شود ازینرو بسیار مفتخرم و تحت تاثیر قرار گرفتم، هرچند من این جایزه را یک دستاورد شخصی محسوب نمیکنم. سالهای بسیاری مرارت، دانش و پشتکار، پیشینه ی موسیقی ایرانیست که من محصولِ آن گذشته و پیشینه ام و امروز این جایزه را از طرف تمام جامعه موسیقی ایرانی می‌پذیرم و به نمایندگی از جامعه ی موسیقی ایرانی این جایزه را به استاد محمدرضا شجریان که مدتیست در بستر بیماری اند و دلتنگ شنیدن صدایشان هستیم، تقدیم میکنم. ‌ ‌ ترجمه صحبت‌های کیهان کلهر پس از دریافت جایزه هنرمند سال وومکس ۲۰۱۹ ‌ #کیهان_کلهر #وومکس #محمدرضاشجریان #kayhankalhor #kayhan_kalhor ‌بدلیل کیفیت نامطلوب صدا و تصویر عذرخواهی ما را پذیرا باشید.

Ein Beitrag geteilt von Kayhan Kalhor (@kayhan_kalhor) am

کیهان کلهر شامگاه جمعه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر در کنسرت خود در لندن در واکنش به تهاجم نظامی ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه، در سخنانی به زبان انگلیسی به رنج مردم کُرد پرداخت و از اقدامات «برخی سیاستمداران» انتقاد کرد. کیهان کلهر قطعه پایانی کنسرت خود به نام «لالابای» را به زبان کردی اجرا و آن را به همه کودکان کرد تقدیم کرد. ارتش ترکیه از روز سه‌شنبه ۸ اکتبر/ ۱۶ مهر، عملیات نظامی بزرگی را در مناطق کردنشین شمال سوریه آغاز کرده است.

همایون شجریان، فرزند محمد رضا شجریان با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی از کلهر قدردانی کرد:

«تبریک بسیار کیهان جان. همانطور که اشاره کردی پدر هنوز مراحل بیماری‌شان را می‌گذرانند و متاسفانه در شرایطی نیستند که دست به قلم شوند. مانند همیشه در اوج باشی و افتخارآفرین برای هنر این سرزمین و دوستدارانش. سپاسگزار از محبت و معرفتت.»

پانویس:

منبع عکس و فیلم در این گزارش: توییتر و اینستاگرام

بیشتر بخوانید:

جایزه بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی ملل برای کیهان کلهر

 

 

 

 

 

Share