Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران کشتن رهبر داعش توسط آمریکا را اقدام مهمی ندانست و گفت آمریکا آن‌ها را به‌وجود آورده و خود نیز آن‌ها را با گذشت «تاریخ مصرفشان» از بین می‌برد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) گفت: «از نظر ما اقدام آمریکایی‌ها اقدام بزرگی نبوده است؛ چرا که داعش پیش از این توسط ما و کشورهای منطقه شکست داده شده بود.»

موسوی با بیان این‌که گروه‌هایی مانند داعش و شخصیت‌هایی مانند ابوبکر بغدادی «توسط خود آمریکایی‌ها به‌وجود آمده‌اند»، افزود: «این گروه‌ها و افراد برای آمریکایی‌ها تاریخ مصرف دارند و هرگاه تاریخ مصرف آن‌ها به پایان برسد آن‌ها را از بین می‌برند.»

عملیات نیروهای آمریکایی شامگاه شنبه گذشته ۴ آبان / ۲۶ اکتبر منجر به کشته شدن ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش و همچنین ابوالحسن مهاجر، سخنگوی داعش شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام این خبر گفت که با حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاه ابوبکر بغدادی، او به تونلی در زیر مخفیگاه خود فرار کرده و در همین تونل جلیقه انفجاری خود را منفجر کرده است. به همراه او سه کودک نیز کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هشدار داد که «تفکر» داعش هنوز زنده است و «ممکن است بقایای آن‌ها توسط آمریکایی‌ها در منطقه سازماندهی شوند».

او همچنین کشتن ابوبکر بغدادی را «حربه تبلیغاتی» قبل از انتخابات آمریکا و «برای مصرف داخلی» دانست .

روزنامه نیوزویک اعلام کرده که داعش پیش از این جانشین ابوبکر بغدادی را تعیین کرده بود و نام این فرد عبدالله قرداش است.

قرداش متولد ۱۹۷۶ در تلعفر در غرب موصل عراق و از افسران ارتش حزب بعث در دوران زمامداری صدام حسین بود که مدتی هم در کمپ آمریکایی بوکا در بصره زندانی بود و همان جا هم با بغدادی آشنا و با او هم‌داستان شد.

بیشتر بخوانید:

نیوزویک: عبدالله قرداش جانشین ابوبکر بغدادی است

Share