Share

سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در پی بالا گرفتن اختلافات در کابینه و در واکنش به تحرکات طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در مقابله با معترضان استعفا داد.

سعد الحریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان سه‌شنبه ۲۹ اکتبر/ ۷ آبان  در یک نطق تلویزیونی گفت:

«من به کاخ ریاست جمهوری در بعبدا می‌روم که استعفای خود را به اطلاع پرزیدنت عون برسانم. هیچ مقامی بالاتر از کشور نیست. ما به بن‌بست رسیده‌ایم و برای خروج از بحران به یک شوک نیاز داریم. من استعفایم را اعلام می‌کنم. این استعفا واکنشی است به درخواست هزاران نفر از شهروندان لبنانی برای اصلاحات.»

الحریری در بخش دیگری از سخنانش به کنایه گفت:

«مقام [منصب] می‌آید و می‌رود. کرامت و امنیت کشور اما مهم‌تر است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده بود که الحریری استعفا می‌دهد. دفتر نخست‌وزیر لبنان اما درباره احتمال استعفای او سکوت کرده بود. علاوه بر رویترز، الجزیره هم گزارش داد که اگر مخالفان نخست‌وزیر با قصد او برای تغییر کابینه همراه نشوند، الحریری استعفا می‌‌دهد. نبیه بری، رهبر جنبش امل و رئیس پارلمان لبنان در تلاش بود که مانع از استعفای نخست‌وزیر شود اما این تلاش‌ها ظاهراً به ثمر نرسید.

 همزمان با بالا گرفتن اعتراضات خیابانی در لبنان، سعد الحریری دوشنبه هفته گذشته با عنوان «سند نجات» اصلاحاتی را به تصویب رساند اما اعتراضات همچنان با درخواست کناره‌گیری دولت ادامه یافت.

روز گذشته معترضان معابر، خیابان‌ها و حتی بزرگراه‌های بیروت را مسدود کردند. در روز سه‌شنبه تلاش معترضان برای مسدود کردن خیابان‌ها ادامه یافت، اما طرفداران حزب‌الله و جنبش امل برای مقابله با معترضان به خیابان‌ها ریختند. مأموران انتظامی و یگان‌های ویژه مانع از درگیری نیروهای شیعه با معترضان شدند. تصاویری از تحرکات نیروهای حزب الله برای پاکسازی معابر بیروت از معترضان:

الحریری برای تأمین خواسته‌های معترضان خواهان تغییر کابینه بود، اما میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و از نزدیکان حزب‌الله با این تغییرات مخالفت کرد.

رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که در دو روز گذشته اختلافات بین الحریری و اعضای کابینه‌اش بالا گرفته است. مخالفان نخست‌وزیر مستعفی او را به جانبداری از معترضان متهم کردند و گفتند الحریری مانع از برخورد قاطع مأموران با معترضان شده  با این قصد که از اعتراضات به عنوان اهرم فشار برای تغییر کابینه استفاده کند.

بر اساس گزارش اس اند پی – شاخص بازار سهام –  در این فاصله بحران مالی لبنان هم رو به وخامت گذاشته است. ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان روز گذشته هشدار داد که برای جلوگیری از سقوط اقتصادی و برقراری مجدد اعتماد در کشور می‌بایست در طی چند روز آینده بحران کنونی حل شود.

شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله روز سه‌شنبه، قبل از سخنرانی الحریری تصاویری از تحرکات طرفداران حزب‌الله و جنبش امل را پخش کرد. المنار همراه با پخش این تصاویر چنین وانمود کرد که مبارزه بزرگی بین «شهروندان لبنانی» و اختلاگران بر سر معابر پایتخت درگرفته است.

بیشتر بخوانید:

بانک‌های لبنان متعهد به پرداخت حقوق‌‌ها شدند

Share