Share

روند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا می‌بایست با رأی‌گیری در صحن علنی مجلس نمایندگان با تصویب یک قطعنامه جنبه قانونی به خود بگیرد. سخنگوی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد قانون‌گذاران آمریکایی در کنگره این کشور که اکثریت آن‌ها از حزب دمکرات‌ هستند پنجشنبه ۳۱ اکتبر/ ۹ آبان به طور رسمی این قطعنامه را  به رأی می‌گذارند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

ظاهراً دونالد ترامپ در یک مکالمه تلفنی از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خواسته بود در ازای کمک‌های مالی، اطلاعاتی درباره جو بایدن و پسرش در اختیار او قرار دهد با این هدف که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آن اطلاعات را علیه رقیب خود به کار گیرد. نمایندگان دموکرات احتمال دادند که ترامپ در این مکالمه تلفنی با سوءاستفاده از قدرت و مقام خود تلاش کرده نتیحه انتخابات را به سود خود تحریف کند. به این ترتیب قانونگذاران آمریکایی روند قانونی استیضاح او را از شامگاه سه‌شنبه ۲ مهر/ ۲۴ سپتامبر آغاز کردند.

«قطعنامه استیضاح» در روند متعارف استیضاح یک رئیس‌جمهوری در ایالات متحده به یک مصوبه مجلس شورای نمایندگان اشاره دارد که شامل چند ماده استیضاح می‌شود و موارد ضروری را برای تحقیق به کمیته‌های مربوطه در مجلس نمایندگان ارجاع می‌دهد. گفته می‌شود که نانسی پلوسی به طور کتبی از نماینگان کنکره خواسته در این رأی‌گیری شرکت کنند. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دو هفته قبل رأی‌گیری درباره قطعنامه استیضاح را متوقف کرده بود. پلوسی گفته بود:

  «فعلاً الزامی برای آنکه ما این رأی‌گیری را برگزار کنیم نیست بنابراین در مقطع فعلی ما این رأی‌گیری را انجام نمی‌دهیم.»

بیشتر بخوانید:

رأی‌گیری بر سر قطعنامه استیضاح ترامپ به آینده موکول شد

Share