Share

مدرسه تاریخی طالقانی تبریز با وجود اعتراض دوستداران میراث فرهنگی از سوی آموزش و پرورش تخریب شد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، مدرسه طالقانی یکی از "قدیمی‌ترین" مدارس باقی مانده از تاریخ تبریز بود.

این خبرگزاری نوشته است: "مدرسه تاریخی طالقانی با همه خاطره‌ها و نوستالژی‌هایی که برای تبریزی‌ها داشت، با خاک یکسان شد، هیچ کدام از اعتراض‌های اهالی این شهر دیرینه و دانش‌آموختگان مدرسه طالقانی به جایی نرسید و وعده رئیس سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی مبنی بر ثبت ملی این مدرسه، وعده‌ای توخالی بود."

تراب محمدی، رئیس سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی سوم مرداد ۱۳۹۱ به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته بود: "با توجه به خواسته بسیاری از مردم تبریز و این‌که بسیاری از بزرگان و اندیشمندان در این مدرسه تدریس و تحصیل کرده‌اند، سازمان میراث فرهنگی قصد دارد تا این مدرسه را در فهرست آثار ملی کند."

دبیرستان آیت‌الله طالقانی (منصور سابق)، یکی از دبیرستان‌های به‌نام و قدیمی شهر تبریز به‌شمار می‌رود که در سال ۱۳۲۵ یا ۱۳۲۶ تأسیس شده است

دبیرستان آیت‌الله طالقانی (منصور سابق)، یکی از دبیرستان‌های به‌نام و قدیمی شهر تبریز به‌شمار می‌رود که در سال ۱۳۲۵ یا ۱۳۲۶ تأسیس شده است.

شهرام دبیری، رئیس پیشین شورای شهر تبریز پیشتر با اعتراض به شرایط کنونی مدرسه طالقانی گفته بود: "میراث فرهنگی باید متولی بناهای تاریخی در شهر باشد چرا که تاریخ هر شهر در بناها و میراث تاریخی آن نهفته است. من تعجب می‌کنم در خصوص این بنا چرا میراث فرهنگی سکوت کرده است."

فعالان میراث فرهنگی می‌گویند روند تخریب و آسیب‌رسانی به آثار تاریخی ایران در چند سال اخیر به‌شدت افزایش یافته است.

به گفته این فعالان سازمان میراث فرهنگی پس از ادغام با سازمان جهانگردی از اهداف اصلی خود دور شده و به "بنگاهی صرفأ تجاری" تبدیل شده است.

منتقدان سازمان میراث فرهنگی همچنین بر این عقیده هستند که در دولت محمود احمدی‌نژاد با تغییرات پی در پی در این سازمان و جابه‌جایی‌های مکرر ساختمان‌ها، پرونده‌ها، مطالعات و تحقیقات نیز نابود شده‌اند.

در هفت سال گذشته سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکنون شاهد تغییر سه مدیر بوده است.

اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و روح‌الله احمدزاده سه مدیری بودند که در هفت سال گذشته ریاست این سازمان را بر عهده داشتند و یکی پس از دیگری کنار رفتند. اکنون نیز حسن موسوی رئیس سازمان میراث فرهنگی است.

 

Share