Share

حسن عباسی (از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و رئیس اندیشکده یقین) که در پی شکایت وزارت اطلاعات از او بازداشت شده بود، دو هفته بعد از بازداشت روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز و پرونده‌سازی برای برخی از نزدیکان روحانی آزاد شد.

حسن عباسی با سلام و صلوات آزاد شد

حسن عباسی بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۲ خرداد در پی شکایت محمود علوی، وزیر اطلاعات بازداشت شد و صبح چهارشنبه ۸ آبان هم بعد از ۵ ماه آزاد شد.

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرده بودند که او به دلیل سخنرانی‌اش درباره ارتباط محمود علوی، وزیر اطلاعات با آمدنیوز بازداشت شده است. مدیرکل حقوقی وزارت اطلاعات چهارشنبه ۲۳ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای با تأیید زندانی شدن عباسی اعلام کرد که او بعد از محاکمه در دادگاه بدوی و در دادگاه تجدید نظر، دوران حبس قطعی خود را می‌گذراند.

در این بیانیه وزارت اطلاعات تأیید کرد که حسن عباسی به دلیل سخنرانی‌اش در قرچک ورامین تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است. عباسی دی سال گذشته در بخشی از آن سخنرانی وزیر اطلاعات را در ارتباط با آمدنیوز قرار داده و گفته بود:

«رفته یه چی‌چی نیوز راه انداخته و از بالا تا پایین نظام رو به سخره می‌گیره. البته می‌رسه به وزیر محترم اطلاعات با تقدیرات ویژه یاد می‌کند. هنوز هم وزیر اطلاعات به ما جواب نداده چرا چی‌چی نیوز فلان شده، پسر فلانی در وزات نفت، به وزیر اطلاعات که می‌رسه اینقدر تقدیر می‌کنه؟ خب آیا ما می‌تونیم شک کنیم که وزیر اطلاعات پشت سر چی‌چی نیوزه؟ چون لااقل دو تا فحش هم به وزیر اطلاعات می‌داد، اون مقام معظم رهبری رو، مراجع رو، همه رو به سخره می‌گیره!»

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز را  ۲۲ مهر دستگیر کرد. روح‌الله زم ساکن فرانسه بود و در جریان سفری به عراق بازداشت شد اما هنوز از چگونگی دستگیری او اطلاعات معتبری در دست نیست. چند ساعت بعد از اعلام بازداشت او تصاویری از زم با چشم‌بند منتشر شد و سپس او مقابل دوربین قرار گرفت و در شبکه خبر به‌خاطر فعالیت‌هایش عذرخواهی کرد.

رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران چهارشنبه یکم آبان مدعی شد که رصد و کنترل اطلاعاتی روح‌الله زم در مدت طولانی صورت گرفته است و «بخش عمده‌ای از اعضای شبکه زم شناسایی شده‌اند و دسترسی نسبتاً مطمئنی به عوامل داخلی کمک‌کننده» به آن وجود دارد و «نیاز چندانی به اعترافات مرسوم توسط نامبرده نیست».

جواد کریمی‌قدوسی‌ نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ۲ آبان با انتشار پیامی در توییتر  اعضای دولت را متهم به همکاری با روح‌الله زم و آمدنیوز کرد. کریمی قدوسی نوشته بود:

 «دو نفر از خبرنگاران و ادمین‌های تلگرامی آمدنیوز و رسانه‌های زنجیره‌ای که در سال ۹۵ و ۹۶ دستگیر شده‌اند اعتراف کرده‌اند با یکی از وزرای وقت ارتباط مستقیم داشته و از آقای واعظی وزیر وقت ارتباطات کمک مالی مستقیم دریافت می‌کرده‌اند.»

بیشتر بخوانید:

سخنگوی سپاه: بخش عمده‌ای از اعضای شبکه زم شناسایی شده‌اند

Share