Share

 هزاران معترض مخالف دولت که خواهان استعفای عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان و کابینه او هستند قرار است روز پنج‌شنبه به خیابان‌های اسلام آباد بیایند. رهبر معترضان دولت عمران خان را که با بحران‌های اقتصادی روبه‌روست به بی‌کفایتی و وابستگی به ارتش متهم کرده است.

در آستانه تظاهرات بزرگ مخالفان دولت، پلیس در اسلام آباد راه‌های اصلی را با استفاده از کانتینرهای باربری مسدود کرده است
(عکس از FAROOQ NAEEM / AFP)

به گزارش خبرگزاری رویترز تظاهرات روز پنج‌شنبه ۳۱ اکتبر/۹ آبان به دعوت مولانا فضل ‌الرحمان، رهبر «جمعیت علمای اسلام»، یکی از بزرگترین احزاب مذهبی پاکستان انجام خواهد شد که ادعا می‌کند دولت عمران خان، که فضل الرحمان او را «بازیکن کریکتی که حالاسیاستمدار شده» می‌خواند، بی‌کفایت و نامشروع است و توسط ارتش به قدرت رسیده است. الرحمان پنج‌شنبه در لاهور هدف از این تظاهرات را «آزادی» خواند و به خبرنگاران گفت:

«اگر پس از رسیدن به اسلام آباد نتایجی را که می‌خواهیم نگیریم، باز هم حرکتمان را ادامه خواهیم داد. ما استعفای نخست‌وزیر را می‌خواهیم. کل مجمع ساختگی است و ما می‌خواهیم که منحل شود».

مولانا فضل‌ الرحمان یک سیاست‌مدار کهنه‌کار است و ریاست یکی از ائتلاف‌های اصلی در مجمع ملی پاکستان و شوراهای استانی را برعهده دارد. اما نفوذ اصلی او از طریق مدارس مذهبی سرتاسر کشور حاصل شده است.

در اسلام آباد مدارس و برخی از ادارات تعطیل شده‌اند و تظاهرکنندگان از شهر لاهور وارد این شهر می‌شوند.

دولت پاکستان اعلام کرده خواهان مذاکره با معترضان است و در عین حال به هیچ کس اجازه نخواهد داد زندگی در پایتخت را فلج کند.

پلیس ایست‌های بازرسی را افزایش داده و با موانعی از جمله کانتینرهای باربری برخی از راه‌ها را بسته و مسیرها را به سمت مرکز اداری و دیپلماتیک اسلام آباد مسدود کرده است.

عمران خان سال گذشته با وعده خاتمه فساد، کمک به خانوارهای طبقه متوسط و ثبات اقتصادی در انتخابات پاکستان پیروز شد. اما نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند. اقتصاد پاکستان در حال حاضر با کسری بودجه که تقریبا معادل  ۷ درصد از تولیدات ناخالص داخلی است و بحران توازن پرداختی دست و پنجه نرم می‌کند.

علاوه بر این، تورم از سال گذشته تاکنون به ۱۱,۳۷ درصد رسیده و بیش از همه مواد خوراکی را تحت تاثیر قرار داده است. ارزش روپیه در مقابل دلار نیز از پایان سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۵۰ درصد سقوط کرده است.

دولت پاکستان در ماه ژوئیه تصویب کرد از صندوق بین‌المللی پول کمک ۶ میلیارددلاری درخواست کند.

عمران خان اتهام حمایت از سوی ارتش را رد می‌کند. ارتش پاکستان که سابقه طولانی در دخالت در سیاست دارد هم اتهام مداخله در سیاست را رد می‌کند.

دو حزب بزرگ اپوزیسیون در پاکستان اعلام کرده‌اند از اعتراضات علیه عمران خان حمایت می‌کنند اما برخلاف قانون اساسی عمل نخواهند کرد.

در همین زمینه:

برنامه‌ریزی برای تظاهرات گسترده ضد دولتی در اسلام‌آباد

Share