Share

رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی اعلام کرد ایران در حال بازسازی یک نیروگاه برق در سوریه است و قصد دارد زمینه‌های انتقال برق از سوریه به عراق را فراهم کند.

به گفته وزیر نیرو، ایران بازسازی بخشی از صنعت برق در سوریه را برعهده گرفته است ــ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا اردکانیان، وزیر نیرو پنجشنبه ۹ آبان از بازسازی یک نیروگاه برق سوریه توسط ایران خبر داد. به گفته او، جمهوری اسلامی می‌خواهد قصد دارد بین عراق و سوریه خطوط انتقال برق ایجاد کند.

اردکانیان در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق در تهران به خبرنگاران گفت:

«در حال ساخت یک نیروگاه ۵۲۶ مگاباتی در سوریه هستیم. قرار است یک چارچوب همکاری همه جانبه بین ایران و سوریه طراحی شود تا بتوانیم نقش عمده ای در بازسازی صنعت برق این کشور ایفا کنیم. همچنین در فکر کردن وصل کردن برق از سوریه به عراق هستیم که راهی است که باعث یکی شدن کشورهای منطقه می‌شود».

براساس اظهارات او صادرات برق به سوریه از طریق عراق نیازمند راه اندازی «یک خط ۴۰۰ کیلو ولت انتقال» است.

همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق و اعتراضات خونین ضد دولتی در عراق، وزیر برق سوریه و همچنین معاون وزیر برق عراق به تهران سفر کرده‌اند.

جمهوری اسلامی علاوه بر گسیل نیروهای نظامی خود به سوریه، بازسازی زیرساخت‌های این کشور را نیز متقبل شده و به گفته وزیر نیرو، پروژه های متعددی از جمله نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه و احداث پست های برق در سوریه را برعهده گرفته است.

در عراق نیز دولت بخش وسیعی از برق این کشور را از ایران خریداری می‌کند و صنعت انرژی این کشور متکی به واردات از ایران است.

تهران سال گذشته و زمانی که ایران خود با مشکل حاد قطعی برق در برخی مناطق کشور روبه‌رو شده بود، صادرات برق به شهرهای جنوبی عراق را قطع کرد. این مسئله اما به تنش بین دو کشور انجامید و شعله اعتراض‌های بصره را افروخته‌تر کرد. یک مقام عراقی علت این اقدام ایران را باج‌خواهی سیاسی دانسته بود.

در اعتراضات ماه جاری میلادی در عراق نیز تأمین برق و آب یکی از خواسته‌های معترضان بود. در این اعتراضات بیش از ۱۰۰ نفر کشته و ۶ هزار نفر زخمی شدند.

 ایران سومین شریک اقتصادی عراق است و این کشور علاوه بر برق، روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند. واشنگتن اخیرا معافیت تحریمی عراق برای واردات گاز طبیعی و برق از ایران را به مدت ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد.


در همین زمینه:

وزیر برق عراق پس از اعتراض‌های مردمی از سمت خود معلق شد

Share