Share

کره شمالی یک موشک کوتاه برد دیگر آزمایش کرد. ظاهراً سامانه موشکی پیونگ‌یانگ می‌تواند موشک‌های بزرگ‌تری را با سرعت و قابلیت‌های بیشتر شلیک کند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شخصاً بر این آزمایش نظارت نداشت.

آزمایش‌های پی در پی موشکی کره شمالی (عکس: آرشیو)

خبرگزاری رسمی کره شمالی جمعه یکم نوامبر/ ۱۰ آبان اعلام کرد پیونگ یانگ روز گذشته (پنجشنبه) یک موشک «فوق‌العاده بزرگ» را با موفقیت آزمایش کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی سامانه موشکی تازه می‌تواند با شلیک غافلگیرانه موشک‌های فوق‌العاده بزرگ، منطقه را هدف قرار دهد.

ارتش کره جنوبی و گارد ساحلی ژاپن روز گذشته گزارش کردند کره شمالی دو موشک کوتا‌ برد را از استان پیونگان جنوبی به سمت ساحل شرقی شلیک کرده است بر اساس این گزارش‌ها هر دو موشک در حدود ۳۷۰ کیلومتر برد و ۹۰ کیلومتر ارتفاع، پرواز کرده‌اند.

گارد ساحلی ژاپن هم روز گذشته گزارش کرد دست‌کم یکی از پرتابه‌های کره شمالی در آب‌های خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.

دور نخست مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور و دور دوم مذاکرات ترامپ با کیم در هانوی، پایتخت ویتنام بی‌نتیجه به پایان رسید. رهبران دو کشور برای سومین بار در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار کردند و از آن پس به سبب رزمایش‌ نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی و همچنین پرتاب موشک‌های برد کوتاه پیونگ یانگ در واکنش به این رزمایش‌ها مذاکرات متوقف ماند.

این دوازدهمین باری است که کره شمالی در واکنش به توقف مذاکرات خلع سلاح و رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی موشک‌های کوتاه‌برد شلیک می‌کند. این کشور آخرین بار چهارشنبه ۲ اکتبر/ ۱۰ مهر دست‌کم یک موشک، احتمالاً از یک فروند زیردریایی مستقر در حوالی ساحل شرقی خود پرتاب کرد.

بیشتر بخوانید:

کره شمالی احتمالاً از زیردریایی موشک پرتاب کرد

Share