Share

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق در پیامی که نماینده او در نماز جمعه کربلا قرائت کرد اعلام کرد که از اصلاح نظام سیاسی عراق حمایت می‌کند. سیستانی خواهان پایان دادن به خونریزی‌ها شد.

دو رقیب: علی خامنه‌ای و علی سیستانی

احمد الصافی، نماینده مرجع شیعیان عراق جمعه یکم نوامبر/ ۱۰ آبان پیام آیت‌الله علی سیستانی را در نماز جمعه کربلا قرائت کرد:

باید در تعیین نظام سیاسی و اداری، با برگزاری همه‌پرسی درباره قانون اساسی و برگزاری منظم انتخابات پارلمانی به اراده مردم عراق احترام گذاشت. انتخابات، اصلی است که مرجعیت بدان پایبند است.»

اعتراضات اخیر در بغداد و چندین شهر عراق، ۹ مهر / یکم اکتبر در میان خشم عمومی علیه بیکاری، قطع برق و کمبود آب آغاز شد. با خونین شدن اعتراضات، معترضان خواهان تغییر نظام سیاسی در این کشور شدند. بسیاری از معترضان می‌گویند نظام پارلمانی ناکارآمد است و می‌بایست نظام ریاستی را جایگرین آن کرد. تغییر نظام پارلمانی به ریاستی، از نفوذ هادی عامری، رهبر ائتلاف پارلمانی فتح و جریان سائرون به رهبری مقتدی صدر می‌کاهد و در مجموع نفوذ ایران در سیاست داخلی عراق را کاهش می‌دهد. آیت‌الله علی سیستانی در ادامه پیام خود در نماز جمعه کربلا گفت:

«هیچ شخص، گروه یا طرفی یا کشور منطقه‌ای و بین‌المللی نمی‌تواند اراده مردم عراق را مصادره کرده و تصمیم خود را بر آنان تحمیل کند.»

سیستانی از همه طرف‌ها خواست به آینده عراق بیندیشند:

«ما همه طرف‌ها را دعوت می‌کنیم به وضعیت کنونی و آینده عراق فکر کنند. نباید احساسات گذرا یا منافع شخصی، مانع از اتخاذ تصمیمات درستی شود که رفاه و توسعه در کشور را تضمین می‌کند.»

نظام پارلمانی در عراق بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۲۰۰۵ ایجاد شده است. قبل از آن در سال ۱۹۵۸ نظام ریاستی جایگزین نظام سلطنتی شد.

پارلمان عراق دوشنبه ۲۸ اکتبر/ ۶ آبان برای بررسی پاسخ به درخواست معترضان تشکیل جلسه داد. در این جلسه که بعد از یک بار تعویق با حضور ۲۲۲ نماینده برگزار شد، نمایندگان به تشکیل کمیته‌ای برای تغییر قانون اساسی رأی دادند. این کمیته موظف است که در طی چهار ماه مواردی در قانون اساسی عراق را که نیازمند تغییر است، شناسایی کند و گزارش آن را به پارلمان ارائه دهد.

سازمان ملل اعلام کرده است که از آغاز اعتراضات اکتبر در عراق دست‌کم ۲۵۷ نفر کشته و ۱۰ هزار نفر مجروح شده‌اند. چهارشنبه گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای نخستین بار در واکنش به این اعتراضات، ضمن شناسایی مطالبات مردم، در اصالت اعتراضات تردید کرد. سپس در همان روز قاسم سلیمانی در یک سفر محرمانه به بغداد مانع از ائتلاف هادی عامری (رهبر ائتلاف فتح و رئیس سازمان نظامی – سیاسی بدر) با مقتدی صدر (رهبر جریان سائرون) شد.

همزمان با این تحولات، عده‌ای هم با لباس شخصی در میدان التحریر در جمع معترضان حاضر شده‌اند و با سر دادن شعارهای «کلا کلا آمریکا»  (هرگز هرگز آمریکا) و «کلا کلا اسرائیل» (هرگز هرگز اسرائیل) سعی در مصادره اعتراضات دارند. این تحرکات در دو روز گذشته بعد از سخنرانی خامنه‌ای اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید:

سفر سلیمانی به بغداد استعفای عبدالمهدی را به تعویق انداخت

Share