Share

ایتالیا پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان به این کشور را لغو کرده است. شرکت هواپیمایی ماهان یک ماه و نیم برای لغو کلیه پروازهایش به رم و میلان فرصت دارد.

عکس: آرشیو

 روزنامه «لا استامپا» جمعه یکم نوامبر/ دهم آبان گزارش کرد: این تصمیم پس از سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به ایتالیا گرفته شد.

پمپئو  یک ماه قبل در سفرش به ایتالیا از مسئولان این کشور خواسته بود تا مانع ورود هواپیماهای شرکت ماهان ایر به این کشور شوند.

آمریکا شرکت ماهان ایر را به انتقال تسلیحات نظامی و ارائه خدمات به سپاه قدس که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد، متهم کرده است.

پیش از ایتالیا، آلمان و فرانسه ورود هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان را ممنوع کرده بودند.

ایتالیا نیز به ماهان ایر ۴۵ روز برای پایان دادن به پروازهایش به دو شهر رم و میلان فرصت داده است.

پروازهای این شرکت هواپیمایی به این دو شهر ایتالیا پس از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ از سر گرفته شد. حال اما با تصمیم دولت ایتالیا، از ۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ کلیه پروازهای ماهان ایر به مقصد ایتالیا لغو خواهد شد.

مقام‌های دولتی ایران تا به حال واکنشی به این تصمیم نشان نداده‌اند.

این تصمیم در شرایطی گرفته شده است که ایران همچنان در تلاش است با کشورهای اروپایی به توافق تازه‌ای برای ادامه برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) دست یابد.

در تازه‌ترین اظهارنظر در این باره سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که تهران همچنان به گفت‌وگو با کشورهای اروپایی امیدوار است. در همین حال ایران کشورهای اروپایی را به برداشتن گام بعدی کاهش تعهدات برجامی تهدید می‌کند.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران هشتم آبان گفت: اگر در دو ماه آینده آنچه که ایران می‌خواهد از مذاکرات حاصل نشود، «قطعا گام چهارم برداشته خواهد شد».

محمد‌جواد جمالی نوبندگانی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم نهم آبان خواستار اقدام فوری برای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران شده بود. ایران پیش از این سه مرحله تعهدات برجامی خود را کاهش داده است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز در همین رابطه گفته است که ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی کاملا آماده است.


در همین زمینه:

وزیر خارجه آمریکا از ایتالیا خواست پرواز پروازهای «ماهان‌ایر» به این کشور را متوقف کنند

Share