Share

آنطور که تصویرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد یکی از خواسته‌های معترضان عراقی که همچنان در خیابان حضور دارند، خروج ایران از این کشور است. یک عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: اعتراضات بر صادارات ایران به عراق تاثیر داشته و روند ارسال کالا «کمی کند شده است».

عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: اعتراضات در عراق روند صدور کالا از ایران را کند کرده است. عکس: مرز ایران - عراق

عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: اعتراضات در عراق روند صدور کالا از ایران را کند کرده است. عکس: مرز ایران – عراق

علی شریعتی شنبه ۱۱ آبان به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، گفت که هنوز گزارشی مبنی بر تعدی و یا تخریب اموال تاجران ایرانی در عراق منتشر نشده است اما این نگرانی وجود دارد که در صورت ادامه اعتراضات «اوضاع بدتر شود».

معترضان در عراق از یک هفته قبل باردیگر به خیابان بازگشتند و حالا با پافشاری بر خواسته‌هایشان خواستار استعفای دولت و تغییر نظام سیاسی این کشور هستند.

از آغاز دور تازه اعتراضات تصاویر و ویدئوهایی از مخالفت معترضان با مداخله ایران در امور داخلی عراق منتشر شده است. آنها در بصره پرچم عراق را بر کنسولگری ایران در این منطقه برافراشتند و در خیابان‌های بغداد عکس‌های علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی را آتش و یا بر روی آن ضربدر قرمز زدند.

در این شرایط ممکن است دولت عراق برای کاهش خشم معترضان ورود کالاهای ایرانی را ممنوع کند.

شریعتی این مسئله را با توجه به آنچه که «بافت اقتصادی و ضریت مصرف» عنوان کرد، غیرقابل طرح دانست اما گفت که شرایط جاده‌ها و مسیر ارسال باعث شده اکنون «روند ارسال بار کمی کند شود».

به گفته او اعتراضات مردمی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی عراق را هم به تاخیر انداخته است. این نمایشگاه قرار بود که از یکم نوامبر/ ۱۰ آبان با حضور بیش از ۴۲ کشور در بغداد برگزار شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران پیش از این زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بغداد را ۱۱ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود اما این‌بار گفت که «حتی امکان دارد برگزاری نمایشگاه بازهم به تعویق بیافتد».

برپایه گزارش منابع دولتی ارزش صادارت ایران به عراق در شش ماه نخست امسال به ۴۶۶۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه یکسال قبل تنها حدود ۲ درصد رشد نشان می‌دهد.


در همین زمینه:

حضور بیش از ۶۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی بغداد

Share