Share

دانشگاه یزد برای سال تحصیلی ۱۳۹۱ به دختران اجازه انتخاب رشته‌های مهندسی را نداده است.

به گزارش خبرگاری کار ایران (ایلنا)، در این دانشگاه، دختران از تحصیل در رشته‌های عمران، مهندسی مکانیک و مواد محروم شده‌اند.

دانشگاه یزد همچنین ظرفیت پذیرش دانشجوی دختر در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی شهرسازی، صنایع، کامپیو‌تر، معماری و نساجی را بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش داده است.

این دانشگاه همچنین در رشته‌های علوم انسانی نیز سهم جذب دانشجویان دختر را کاهش داده است به‌طوری که سهم دختران در رشته‌های اقتصاد، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت جهانگردی، کتابداری و اطلاع رسانی، حسابداری، روان‌شناسی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، زبان و ادبیات فارسی و عرب در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تعیین کرده است.

ایلنا نوشته است: "این رویه بر اساس سیاست وزارت علوم مبنی بر جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها به اجرا در آمده و دانشگاه یزد در این امر پیشتاز بوده است."

ایجاد رشته‌های تک جنسیتی، راه‌اندازی کلاس‌های تک جنسیتی و تأسیس دانشگاه‌های تک‌جنسیتی از جمله بحث‌برانگیزترین برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران است

ایجاد رشته‌های تک جنسیتی، راه‌اندازی کلاس‌های تک جنسیتی و تأسیس دانشگاه‌های تک‌جنسیتی از جمله بحث‌برانگیزترین برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران است.

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران، تحصیل هم‌زمان دختران و پسران در دانشگاه را "الگوی غربی" می‌داند که "مورد پسند مردم، خانواده‌ها و دانشجویان نیست."

افزون بر جداسازی جنسیتی در شماری از رشته‌ها و کلاس‌ها، وزارت علوم طرح توسعه دانشگاه‌های تک‌جنسیتی را نیز دنبال می‌کند.

غلام‌علی نادری، مدیرکل دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم ایران مرداد سال گذشته خورشیدی گفت: "مجوز قطعی برای سه دانشگاه غیرانتفاعی تک‌جنسیتی در قم (مؤسسه تک‌جنسیتی پسرانه با عنوان طلوع مهر)، استان البرز (مؤسسه تک‌جنسیتی دخترانه با عنوان رسام) و شهر مشهد (مؤسسه تک‌جنسیتی دخترانه با عنوان فردوسی مشهد)‌ صادر شده است."

پیش از این نیز محمدحسن شجاعی، مشاور وزیر علوم گفته بود: "دانشگاه‌های تک‌جنسیتی از رشد علمی بیشتری برخوردارند و آرامش روانی دختران و پسران دانشجو در این دانشگاه‌ها بهتر فراهم می‌شود."

به گفته وی آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی دو تن از مراجع تقلید از راه‌اندازی دانشگاه‌های تک‌جنسیتی استقبال کرده‌اند.

غلامرضا خواجه سروی، معاون وزارت علوم ایران نیز تیرماه سال گذشته گفت جمع‌بندی سفرهای استانی نشان می‌دهد که در همه استان‌های ایران، خانواده‌ها خواهان ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی هستند.

به گفته وی "این‌که وزارت علوم به ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی مجوز می‌دهد و موافق توسعه آن است، موردی است که خود خانواده‌ها و مردم می‌پسندند و وزارت علوم نیز باید به خواسته مردم پاسخ دهد."

کامران دانشجو از گسترش دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در همه استان‌ها دفاع می‌کند.

به گفته وزیر علوم "اگر از دانشگاه تک‌جنسیتی بیش‌تر استقبال شد در آن صورت تعدادی از دانشگاه‌ها تبدیل به دانشگاه تک‌جنسیتی می‌شود."

 

Share