Share

پروانه سلحشوری در همایش «راهکارهای دفاع از حقوق زنان» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، گفته کمپین چهارشنبه‌های سفید در شأن زنان ایرانی نیست.

او در عین حال گفته حقوق زنان در قوانین ایران در جایگاه دوم قرار دارد و حق طلاق، حق تحصیل، حق خروج از کشور و …، با مرد است.

عکس از آرشیو

پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح طلب تهران، ایران را یک کشور اسلامی منحصر به فرد در میان کشورهای مسلمان دانسته و گفته در ایران تفسیر متفاوتی از دین وجود دارد، زیرا برخی از اعمال که از نظر دینی بلامانع است، در ایران با ممنوعیت مواجه می‌شوند:‌

«امروز زنان در کشورهای مختلف دنیا وارد عرصه‌های اقتصادی و کارآفرینی شده‌اند و ما هنور درگیر حق طلاق، بیمه زنان خانه‌دار، حق تحصیل و ورزشگاه رفتن بانوان هستیم.»

پروانه سلحشوری همچنین گفته «چهارشنبه‌های سفید» در شأن «بانوی ایرانی» نیست و زنان و دختران ایرانی خودشان راهشان را انتخاب می‌کنند و آن‌قدر آگاهی دارند که از الگوهای بیگانه پیروی نکنند.

سلحشوری پیش‌تر از معترضان به حجاب اجباری حمایت تلویحی کرده بود و خواهان به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض به حجاب اجباری و توقف برخوردهای خشن با این معترضان شده بود.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که رییس پلیس تهران اخیرا گفته است:

«پلیس، گزارش باندها و شبکه‌های سازمان یافته‌ای را که تلاش می‌کنند تا حیا را در جامعه از بین ببرند مورد بررسی قرار داده و توانسته تمامی این باندها را منهدم کند؛ گروه هشت مارس، چهارشنبه سفید و نه به حجاب اجباری هم‌اکنون ریشه‌کن شده‌‌اند.»

کمپین چهارشنبه‌های سفید و نه به حجاب اجباری از کمپین‌هایی هستند که در سال‌های گذشته با مشارکت هزاران زن ایرانی به محدودیت‌های پوشش و برخورد خشن با زنان ایرانی به دلیل حجاب انتقاد کرده و واکنش‌های داخلی و خارجی زیادی برانگیخته‌اند.

تاکنون ده‌ها نفر از فعالان کمپین چهارشنبه‌های سفید بازداشت شده‌اند و تعدادی از آنها با حکم‌های سنگین در زندان هستند.


  • در همین زمینه

ادعای رییس پلیس تهران: چهارشنبه‌های سفید منهدم شده است

Share