Share

انتقال پناهجویان از اردوگاه‌های پناهجویی یونان به داحل این کشورز در طول تعطیلات آخر هفته ادامه داشته است. مسوولان می‌گویند ۴۱۵ نفر روز شنبه دوم نوامبر به بندر فلوسیس آتن رسیده‌اند و انتظار می‌رود که ۳۸۰ نفر دیگر هم روز یکشنبه برسند.

کمپ موریا در جزیره لسبوس

پناهجویانی که در جزیره لسبوس و در کمپ موریا که برای سه هزار نفر در نظر گرفته شده زندگی می‌کنند، بالغ بر ۱۵ هزار نفرند. این پناهجویان با کشتی‌های نیروی دریایی یونان که معمولا برای انتقال تانک از آنها استفاده می‌شود، منتقل شده‌اند.

یکی از مقامات دولتی که نخواسته نامش فاش شود گفته است که دولت یونان قصد دارد در طول ۱۵ روز، پنج هزار پناهجو را به سرزمین اصلی یونان منتقل کند.

او گفته این پناهجویان با به پایان رسیدن فصل توریستی یونان، در هتل‌ها اسکان داده خواهند شد. این پناهجویان به ویژه به شمال یونان فرستاده می‌شوند که در آنها تعداد زیادی اردوگاه پناهجویی یا مراکز اقامتی وجود دارد.

 به گفته این مقام دولتی برنامه دولت این است که مهاجران را به نحوی اسکان دهد که ۰.۸ درصد جمعیت بخش‌های یونان را تشکیل دهند. او درباره اینکه آیا مناطق دیگری برای اسکان دایمی پناهجویان در نظر گرفته شده یا نه، چیزی نگفت.

یونان شامل ۵۴ بخش است اما نیمی از این بخش‌ها به اضافه جزایر آن از برنامه انتقال پناهجویان مستثنی شده‌اند.

چندین جزیره در شرق یونان که همه در نزدیکی سواحل ترکیه قرار دارند، همچنین مرزهای این کشور با ترکیه، مناطق ورود پناهجویان به اروپا به شمار می‌آیند.

تعداد بالای پناهجویان در یونان که بالغ بر ۳۵ هزار نفر می‌شود، دشمنی بخشی از جمعیت این کشور را برانگیخته است. مقامات محلی جزایر می‌گویند که این مناطق به محل استقرار دایمی پناهجویان تبدیل شده و روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی بسیار کند است و تعداد مواردی که پناهندگی آنها پذیرفته می‌شود، بسیار اندک است. دولت قول داده در هر دو مورد تسریع ایجاد کند.

روز شنبه، ساکنان جزیره کوس یونان به همراهی شهردارشان، از پیاده شدن ۷۵ پناهجو از قایق انتقال پناهجویان که از جزیره کاستلوریزو آمده بود، جلوگیری کردند. شهرداری جزیره کوس، محل پهلو گرفتن قایق‌ها را با تراکتور و سایر وسایل نقیله بست. شهردار جزیره کوس گفت که دولت باید تعدادی از ۴۵۰۰ پناهجوی این جزیره را به مناطق دیگر منتقل کند نه اینکه پناهجویان تازه‌ای را به این جزیره بفرستد.

Share