Share

همزمان با خبر پذیرفته شدن پناهندگی سعید ملایی، جودوکار ایرانی که به‌ دلیل فشارهای مسئولان ورزش جمهوری اسلامی برای خودداری از مبارزه با رقیبان اسرائیلی، به آلمان پناهنده شده است، پویا ناصرپور، کشتی‌گیر فرنگی‌کار تیم‌مردان زیر ۲۳‌سال ایران، برای روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی «آسیب دید» و روی تشک نرفت.

پویا ناصرپور، کشتی‌گیر ایران به‌خاطر مصدومیت «ناگهانی» با حریف اسرائیلی بر روی تشک نرفت. عکس از خبرگزاری تسنیم

فدراسیون جهانی جودو در وب سایت رسمی این فدراسیون اعلام کرد پناهندگی سعید ملایی، جودوکار ایرانی از سوی دولت آلمان پذیرفته شده است. این فدراسیون با انتشار بیانیه‌ای از حضور ملایی در آلمان استقبال کرد و نوشت:

«ملایی از حالا با پرچم دیگری اما با همان رویاها فعالیت خواهد کرد. به خانواده[ات] و به آزادی خوش آمدی.»

بدین ترتیب سعید ملایی در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ با پرچم آلمان مسابقه خواهد داد. او  پس از اعلام قبول پناهندگی‌اش در آلمان در گفت‌وگویی با سایت فدراسیون جهانی جودو گفت:

«خیلی خوشحال هستم و می‌خواهم از تمام کسانی که در این دوران سخت به من کمک کردند از صمیم قلبم تشکر کنم. حالا می‌توانم روی جودو تمرکز کنم تا برای رویدادهای بعدی و المپیک آماده شوم.»

سعید ملایی به خاطر فشار مقامات ورزش جمهوری اسلامی بر او و خانواده‌اش برای رویارو نشدن با رقیب اسرائیلی از آلمان درخواست پناهندگی کرده بود. او در آخرین حضورش در مسابقات بین‌المللی تنها شرکت‌کننده ایران در مسابقات جهانی جودو در ژاپن بود. ملایی با این علم که نباید در فینال مسابقات با رقیب اسرائیلی رو‌به‌رو شود، ناچار شد نتیجه را در نیمه‌نهایی به ماتیاس کاسی از بلژیک واگذار کند و در رده‌بندی نیز به رقیب گرجستانی باخت تا هیچ مدالی نگیرد.

ملایی پیش از این بهترین جودوکار ایرانی در رنکینگ فدراسیون جهانی بود و فاش کردن فشارهای مسئولان ورزش ایران از سوی او، به محرومیت دائمی فدراسیون جودوی ایران از مسابقات بین المللی منجر شد. فدراسیون جهانی جودو ۳۰ مهر اعلام کرد که تا زمانی‌که فدراسیون ایران مسابقه ندادن ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی را نپذیرد اجازه شرکت در هیچ مسابقه‌ و فعالیت‌ اجتماعی را نخواهد داشت.

ادامه فشار بر ورزشکاران

با این وجود در رفتار مسئولان ورزش جمهوری اسلامی تغییر رویه‌ای مشاهده نمی‌شود و آن‌ها به فشار بر ورزشکاران ایران برای روبه‌رو نشدن با حریفان اسرائیلی ادامه می‌دهند. در آخرین خبرها یکی از کشتی‌گیران ایران به دلیل «مصدومیت ناگهانی» با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشد. خبرگزاری‌های داخلی ایران جمعه ۹ آبان به نقل از حمید سوریان، سرپرست نایب‌رئیس فدراسیون کشتی اعلام کردند: پویا ناصرپور، کشتی‌گیر آزادکار تیم مردان زیر ۲۳سال ایران در مسابقات جهانی قهرمانی کشتی امیدهای جهان در بوداپست، در مبارزه با حریف ژاپنی از ناحیه مچ پا دچار شکستی شده و بلافاصله بعد از پایان مسابقه راهی بیمارستان شده است.

کشتی‌گیر ژاپنی پس از مبارزه با ناصرپور به فینال رفت و مشخص شد که پویا ناصرپور از ایران و ماکسیم ویستوسکی از اسراییل باید در دسته بازنده‌ها برای دستیابی به مدال برنز با هم روبه‌رو شوند. اما «مصدومیت ناگهانی» ناصرپور باعث شد تا او روی تشک نرود و دست حریف اسراییلی بدون اینکه کشتی بگیرد بالا برود.

ورزشکارانی که برای ماه‌ها و سال‌ها خود را آماده مسابقات جهانی و رقابت‌های نفس‌گیر می‌کنند، با مداخله سیاستمداران در تصمیم‌های حرفه‌ای خود از ادامه مسیر باز می‌مانند.

بسیاری از مسئولان ورزشی نیز اذعان دارند که مقامات جمهوری اسلامی ورزشکاران را برای روبه‌رو نشدن و مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی زیر فشار قرار می‌دهند. رسول خادم، رئیس سابق فدراسیون کشتی، اسفند ۹۶ از مسئولان کشور خواسته بود به «سپر بلا» کردن ورزشکاران پایان دهند و صدور دستور باختن یا مریض شدن در مسابقات را متوقف کنند.

در همین زمینه:

پناهنده شدن سعید ملایی، جودوکار ایرانی

Share